Nova uredba je z nastopom novega leta prinesla tudi višje položnice za elektriko, hkrati pa se z novim načinom obračunavanja omrežnine od 1. julija letos dalje obeta še več sprememb.

Kot poročajo na 24ur.com, sicer vlada trdi, da so bile cene električne energije za gospodinjstva v lanskem letu pri nas na ravni Evropske unije med najnižjimi. Letošnje položnice pa, kot poročajo njihovi prejemniki, kažejo, da so bodo številke letos nekoliko drugačne.

Zakaj so položnice letos višje?

Cena elektrike je namreč z letošnjim letom omejena tako, da 90 odstotkov predstavlja regulirano ceno, 10 odstotkov pa se plačuje po tržni ceni, pri čemer je cena slednje približno 150 evrov na megavatno uro, poroča 24ur.com, kjer dodajajo, da vlada s tovrstnim principom beleži približno dvoodstotno podražitev.

Na cene pa vpliva še ena bistvena razlika – lanski DDV je namreč znašal 9,5 odstotkov, medtem ko je letošnji občutno višji in znaša kar 22 odstotkov, na 24ur.com pa poudarijo še, da je z januarjem podražila tudi omrežnina.

»Ne pretiravati ...«

Tako se poraja bistveno vprašanje: je mogoče na višino položnic vplivati in kaj lahko glede tega storimo sami? Za nekaj nasvetov o tem so se na 24ur.com obrnili na energetskega strokovnjaka Matjaža Valenčiča, ki je v večerni oddaji povedal: »Ne pretiravajte z električnim ogrevanjem. Električni paneli, električni radiatorji, centralno, talno ogrevanje ... To je velika potrata.«

»Dajmo letne čase spustiti tudi v stanovanje. Pozimi 20 stopinj in oblecite pulover, poleti pa imejte 25 stopinj Celzija in samo majico.«

Valenčič je dodal še: »Ne ogrevajte na 24 stopinj, poleti pa ne hladite na 22 stopinj. Dajmo letne čase spustiti tudi v stanovanje. Pozimi 20 stopinj in oblecite pulover, poleti pa imejte 25 stopinj Celzija in samo majico.«

PREBERITE ŠE: Kako lahko privarčujete pri novem obračunu omrežnine?