Medtem ko v panogah, kot je IT, plače segajo v nebo, nekateri poklici v Nemčiji še vedno prinašajo občutno podpovprečne zaslužke. Na dnu lestvice so čistilke, ki pogosto delajo tudi na črno.
Čistilke zaslužijo več kot 1000 evrov manj od povprečja
Čistilke v Nemčiji mesečno v povprečju zaslužijo 2493 evrov bruto, kažejo podatki nemškega zveznega statističnega urada. To je več kot 1000 evrov manj od splošnega nemškega povprečja, ki znaša 3698 evrov.
V nobenem drugem poklicu delavci ne zaslužijo tako malo. "Če ljudje, ki igrajo ključno vlogo pri delovanju države, prejemajo tako nizke plače, to nima nobene zveze s poštenim delom," opozarjajo v opozicijski stranki BSW, ki zahteva višje plače in več kolektivnih pogodb.
Najslabše plačani: kmetijstvo, turizem, skladišča
Takoj za čistilnim osebjem so med najslabše plačanimi:
Delavci v kmetijstvu: 2531 evrov bruto mesečno
Zaposleni v turizmu, hotelirstvu in gostinstvu: 2634 evrov
Skladiščniki: 2832 evrov
Statistični podatki se nanašajo na april 2023 in zajemajo polni delovni čas brez dodatkov, regresa in božičnice.
Gospodinjske pomočnice pogosto na črno
Iskanje gospodinjskih pomočnic je priljubljeno preko spletnih platform, kjer se cene gibljejo od 13 do 26 evrov na uro. A natančna ocena zaslužkov je težka, saj se veliko dela opravi na črno in brez uradnih pogodb.
Piloti zaslužijo največ – več tudi od direktorjev
Na drugi strani lestvice so piloti, ki so leta 2023 v Hessnu v povprečju zaslužili kar 11.375 evrov bruto na mesec.
Med najbolje plačanimi so tudi:
Direktorji: 10.278 evrov
Zdravniki: 8045 evrov
Med panogami vodi IT sektor s povprečno plačo 5477 evrov, sledijo pedagoški poklici s 5228 evri ter tehnični programerji in inženirji s 5077 evri mesečnega zaslužka.
Višja izobrazba prinaša višje plače
Kot kažejo podatki, imajo zaposleni z višjo izobrazbo občutno višje prihodke. V Hessnu so zaposleni z ustrezno poklicno kvalifikacijo v povprečju zaslužili 4029 evrov na mesec, medtem ko je povprečna plača tistih brez kvalifikacije znašala le 3179 evrov.