Slovenija bi bila tudi v primeru prekinitve dobave ruskega zemeljskega plina prek ukrajinskega ozemlja najverjetneje nemoteno oskrbovana, so za STA ocenili v družbi Plinovodi. Ob tem so izpostavili dobro napolnjenost skladišč plina v EU in možnost dobav plina iz drugih virov.
Simulacije Evropskega združenja sistemskih operaterjev za plin (ENTSOG) glede morebitne popolne prekinitve tranzitnih poti ruskega plina prek Ukrajine v Evropo ob zadostni napolnjenosti skladišč plina, to je 90- in večodstotni, kažejo ustrezno visoko razpoložljivost evropske plinske infrastrukture za zagotavljanje plina odjemalcem v EU tudi prek zimskega obdobja iz drugih virov in dobavnih poti, denimo cevnih terminalov in terminalov za utekočinjeni plin, so zapisali v družbi Plinovodi, operaterju plinskega prenosnega sistema.
Kot so dodali, so skladišča v EU trenutno napolnjena 86-odstotno.
Poleg tega so se v zadnjem obdobju razmere na plinskem trgu zelo spremenile, Evropa in Slovenija pa nista več tako močno odvisni od dobav plina iz Rusije. "Prepričani smo, da bodo dobavitelji plina, ki oskrbujejo odjemalce v Sloveniji, tudi ob morebitnih novih zaostrovanjih na rusko-ukrajinski meji oskrbeli Slovenijo z želenimi količinami plina," so zapisali. Slovenija bi bila s tem tudi v primeru prekinitve ruske dobave prek Ukrajine nemoteno oskrbovana.
Napadi na regijo, ki je operativna točka za transport plina v Evropo
Ukrajinska vojska je v torek začela vojaške operacije v ruski regiji Kursk, kjer je v kraju Sudža operativna točka za transport ruskega zemeljskega plina v Evropo prek Ukrajine. Ta predstavlja del plinovoda, ki je lani v Evropo prenesel okoli 14,65 milijarde kubičnih metrov plina. Ukrajinska poteza je sprožila ugibanja, kaj bi lahko pomenila za dobavo ruskega plina prek ukrajinskega ozemlja.
Iz Rusije je tranzit plina prek Ukrajine v preteklosti potekal po dveh večjih krakih oziroma transportnih smereh, prek Sudže in Sohranovke. Od ruske zasedbe mejne kompresorske postaje Sohranovka maja 2022 se tranzit ruskega plina izvaja samo za količine, ki v Ukrajino vstopajo prek mejne postaje Sudža, so pojasnili v družbi Plinovodi.
Lahko bi prekinili dobavo ruskega plina preko Ukrajine
Tranzitne količine ruskega plina prek Sudže so po njihovih navedbah že nekaj mesecev stabilne. "V zadnjih dneh se je pretok prek Sudže sicer nekoliko zmanjšal, vendar skladno z zmanjšanimi nominacijami dobaviteljev plina. Glede tlačnih ravni na ruski strani trenutno ni novih poročanih posebnosti," so zapisali.
Če bi do prekinitve transporta plina prišlo tudi na mejni točke Sudža, bi to pomenilo popolno prekinitev tranzita ruskega plina čez Ukrajino v Evropo, so poudarili. Ruski plin sicer prihaja v Evropo tudi po plinovodu Turški tok do držav jugovzhodne Evrope, zlasti v Srbijo in tudi na Madžarsko, so dodali.
Ukrajinska stran je sicer že večkrat napovedala, da pogodbe o tranzitu ruskega plina prek Ukrajine, ki poteče konec letošnjega leta, nima namena podaljšati, bo pa morebitnim evropskim interesentom pomagala pri prevzemu ruskega plina na ukrajinsko-ruski meji in tranzitu v Evropo.
V primeru, da Ukrajina pogodbe o tranzitu ruskega plina prek svojega ozemlja ne bo podaljšala, je Rusija napovedala iskanje alternativnih dobavnih poti. Med drugim omenja pošiljke v obliki utekočinjenega plina.