Cene življenjskih potrebščin v evrskem območju so bile oktobra v povprečju za dva odstotka višje kot oktobra lani. To je za 0,3 odstotne točke višja medletna inflacija od septembrske. Razlog za višjo inflacijo je predvsem višja rast cen storitev, je v prvi oceni objavil evropski statistični urad Eurostat. Slovenija je edina imela ničelno inflacijo.

Cena hrane višja za slabe 3 odstotke

Storitve so se po prvi Eurostatovi oceni oktobra medletno podražile za 3,9 odstotka, kar je sicer enako kot septembra. Cene v skupini hrana, alkoholne pijače in tobak so bile višje za 2,9 odstotka, potem ko je bila septembra rast cen 2,4-odstotna.

Neenergetsko blago se je podražilo za 0,5 odstotka, potem ko se je septembra za 0,4 odstotka. Cene v skupini energija pa so bile oktobra medletno nižje za 4,6 odstotka, potem ko so bile septembra nižje za 6,1 odstotka.

Mesečna inflacija je bila oktobra 0,3-odstotna.

Osnovna inflacija, torej tista, iz katere so izločene cene energije, hrane, alkoholnih pijač in tobaka, je bila oktobra medletno 2,7-odstotna oziroma enaka kot septembra.

V Sloveniji najnižja inflacija

Najvišjo medletno inflacijo med evrskimi državami, za katere je imel Eurostat podatke, so imele Belgija (4,7 odstotka), Estonija (4,5 odstotka), Hrvaška (3,5 odstotka) in Nizozemska (3,3 odstotka). Najnižja pa je bila inflacija v Sloveniji, kjer so statistiki zaznali ničelno letno stopnjo inflacije. Sledile so Irska in Litva (v obeh 0,1 odstotka) ter Luksemburg (0,9 odstotka).