Mednarodni denarni sklad (IMF) se je pridružil domačim in tujim analitikom, ki so znižali napoved letošnje rasti slovenskega BDP. Če je do zdaj pričakoval dvoodstotno gospodarsko rast, po novem napoveduje 1,5-odstotno. Za leto 2025 je medtem napoved popravil z 2,5 na 2,6 odstotka. Višja od dozdajšnjih ocen bo prihodnje leto inflacija.

IMF v danes objavljenem najnovejšem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih podrobnejših pojasnil za spremembe napovedi gospodarskih gibanj v Sloveniji ne podaja, so pa njegove ocene skladne z zadnjimi spremembami pričakovanj Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) in Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), ki sta svoje napovedi že popravila.

Uspešno ukrepanje ob poplavah

V zadnjem poročilu na podlagi obiska misije IMF v Sloveniji so izvršni direktorji sklada slovenske oblasti pohvalili za gospodarsko odpornost države ter pravočasno in učinkovito ukrepanje ob šokih, vključno z uničujočimi poplavami. Zaradi negotovosti gospodarskih obetov pa so opozorili in poudarili potrebo po ohranitvi odločne in preudarne fiskalne in makrobonitetne politike ter pospešitvi strukturnih reform.

Ocena o negotovosti obetov se je izkazala za upravičeno, saj so šibkejša gibanja v evrskem območju, predvsem v Nemčiji kot bistveni slovenski gospodarski partnerici, občutno upočasnila gospodarsko rast v Sloveniji, dodatno pa je dinamiko zmanjšala tudi počasnejša rast investicij od pričakovanj, še posebej v popoplavno obnovo. Pomemben učinek ima tudi gibanje zalog.

Rast BDP naj bi dosegla 1,5 %

Rast slovenskega BDP bo tako po najnovejši oceni IMF letos dosegla 1,5 odstotka, kar je enako napovedi Umarja in EBRD. Pospešitev rasti na 2,6 odstotka v letu 2025 je tudi praktično usklajena z obema omenjenima ustanovama. V naslednjih tednih bodo nove napovedi predstavile tudi druge ustanove in skoraj gotovo je pričakovati zelo podobne popravke.

Bo pa slovenska rast ostala pri okoli dvakratniku povprečne rasti območja evra, ki bo po najnovejših ocenah letos dosegla 0,8 odstotka, prihodnje leto pa 1,2 odstotka.

Nižja od predhodnih napovedi IMF bo v tem letu z dvema odstotkoma povprečna inflacija. Predhodna napoved je govorila o 2,7-odstotni povprečni rasti cen življenjskih potrebščin.

Inflacija v Sloveniji se je umirila

Inflacija v Sloveniji se je v zadnjih mesecih močno umirila in padla pod en odstotek, do konca leta pa bo po napovedih spet nekoliko pridobila na dinamiki. Ob koncu tega leta naj bi tako medletna inflacija po pričakovanjih IMF dosegla 1,7 odstotka, precej višja od sedanje pa naj bi ostala celotno leto 2025. Prihodnje leto naj bi bila tako povprečna inflacija pri 2,7 odstotka, kar je 0,7 odstotne točke več od dosedanje napovedi. Tudi medletna inflacija ob koncu naslednjega leta naj bi še vedno dosegala 2,7 odstotka.

Kljub nižji rasti od prvotnih ocen bodo razmere na trgu dela po pričakovanjih IMF ostale ugodne. Stopnja anketne brezposelnosti naj bi tako letos kot v letu 2025 v povprečju znašala 3,5 odstotka. Navzlic šibkejši izvoznim gibanjem bo Slovenija tudi še naprej beležila presežek na tekočem računu plačilne bilance, čeprav naj bi se ta s 4,5 odstotka BDP v letu 2023 letos znižal na 3,4 odstotka, v letu 2025 pa na 2,5 odstotka BDP.

STA