V zadnjem času je v slovenski javnosti veliko govora o novem aktu o metodologiji za obračunavanje omrežnine, zaradi katerega so se mesečni računi za električno energijo za november in december pri številnih odjemalcih močno povečali. »Enako visoke zneske lahko odjemalci pričakujejo tudi še v januarju in februarju, ko v skladu z novim omrežninskim aktom velja dražja, zimska sezona, so v sporočilu javnosti opozorili pri družbi GEN-I. 

»V družbi GEN-I se v celoti distanciramo od kakršnihkoli populističnih ali zlonamernih namigovanj v povezavi z izraženimi vsebinskimi pomisleki družbe GEN-I zoper novo uveden omrežninski akt, pri čemer zagotavljamo, da so vsa naša dejanja zoper uveljavitev le tega vedno bila osredotočena zgolj na zaščito odjemalcev«.

Dobavitelji brez vpliva na obračun omrežnine

Znova so poudarili, da kot dobavitelj električne energije nimajo vpliva na metodologijo obračuna omrežnine, saj je ta v celoti v domeni Agencije za energijo. »Družba GEN-I je v omrežninskem delu prek svojih mesečnih računov, ki jih izstavlja svojim odjemalcem, namreč izključno zgolj posredovalec podatkov, ki nam jih posredujejo elektrodistribucijska podjetja, prav tako pa nismo končni prejemnik plačil iz naslova omrežnine, saj so sredstva namenjena operaterju prenosnega in distribucijskega omrežja,« so pojasnili.

Opozarjanje na težave že od leta 2022

V družbi GEN-I navajajo, da že od leta 2022 z namenom zaščite interesov vseh njihovih odjemalcev, ob doslednem upoštevanju in spoštovanju neodvisnosti Agencije za energijo, opozarjajo na nepreglednost in nerazumljivost novega modela obračuna omrežnine in predlagajo njegove izboljšave. 

»Skupino GEN-I je za svojega dobavitelja izbral vsak drugi odjemalec električne energije v Sloveniji. Zgolj z namenom zaščite interesov vseh naših odjemalcev smo skupaj s Sekcijo za vprašanja dobaviteljev električne energije (SVDEE) in z nekaterimi drugimi akterji na pomanjkljivosti predloga novega načina obračuna omrežnine Agencijo za energijo opozorili tako v pripombah, podanih v okviru javne obravnave novega omrežninskega akta leta 20221, kot tudi v letu 2023 z dodatnimi predlogi za izboljšave,« so navedli v družbi.

Na novembrskih računih za električno energijo v družbi GEN-I sicer opažajo zvišanje zneskov pri številnih odjemalcih. »Zaradi vladne uredbe regulacije cen za gospodinjske odjemalce in lastnike malih sončnih elektrarn se je postavka »cena električne energije« na računu sicer znižala, povišan skupni znesek na računih odjemalcev pa gre pri tem v celoti pripisati novemu načinu obračuna omrežnine, ki ga je uvedla Agencija za energijo,« dodajo.

Tudi kasneje so Agencijo za energijo z večkratnimi dopisi seznanjali z vsebinskimi pomisleki zoper samo predvideno spremembo s strani Agencije za energijo in apelirali k tehtnejšemu razmisleku, ki bi vodil k vzpostavitvi ustreznejšega in čim bolj razumljivega ter celostnega novega sistema obračunavanja omrežnine, upoštevaje pri tem vsa ključna načela pri oblikovanju le-teh. »Agencija za energijo je javno sicer potrdila prejem naših pomislekov, jih pa na škodo naših odjemalcev žal nikoli ni upoštevala.«

GEN-I: Za naše odjemalce bomo vztrajali še naprej

Kljub temu, da Agencija za energijo njihovih predlogov doslej ni upoštevala, v GEN-I napovedujejo nadaljnja prizadevanja za bolj razumljiv in pravičen model obračuna omrežnine. »Kot smo skupaj z drugimi dobavitelji navedli v sporočilu za javnost Sekcije za vprašanja dobaviteljev električne energije (SVDEE) dne 10. januarja 2025, dobavitelji električne energije ocenjujemo, da bi smer predlaganih sprememb, kot jih je v svoji analizi vključno s predlogom poenostavitev nakazala tudi družba ELES, d.o.o, vnesla večjo preglednost, omogočila bolj razumljiv in enostavnejši ter pravičnejši model obračuna omrežnine do uporabnikov omrežja,« navedejo in dodajo, da bodo. poleg razumljivejše metodologije za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine.