Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so v sodelovanju s Filozofsko fakulteto in Univerzitetnim kliničnim centrom v Mariboru na 10. Strateški konferenci Vrednost Inovacij tako predstavili prvega robota za podporo pri bolnišnični oskrbi.
Frida (oz. Pepper) bo paciente lahko spraševala o njihovem počutju in skušala ugotoviti, kaj jih muči, prav tako jim bo na tablici lahko podala določene odgovore – če jih bo vedela. Dr. Izidor Mlakar iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko je ob tem dejal, da je pri robotih, kot je Frida, zelo pomemben tudi socialni aspekt, torej kako bo robota sprejelo zdravstveno osebje in nenazadnje pacienti.
Stroka pravi, da za vzdržen zdravstveni sistem je potrebna digitalizacija
Na konferenci Vrednost inovacij je sicer več tujih in domačih uglednih strokovnjakov razpravljalo o problemu nesistematičnega pristopa pri digitalizaciji v zdravstvenem sistemu. Stroka si je tu bila enotna: če hočemo kakovosten, hitro odziven in vzdržen zdravstveni sistem, je ena izmed ključnih rešitev sistematična digitalizacija s poenotenjem beleženja podatkov ter njihova kakovostna obdelava.
Slovensko zdravstvo se mora digitalizirati, je bil jasen tudi Bogdan Tušar, generalni direktor Direktorata za razvoj zdravstvenega sistema na Ministrstvu za zdravje. Kot je še dodal, že izvajajo tekoče ukrepe in prve korake proti bolj inovativnemu zdravstvu – na ministrstvu so denimo oblikovali nov direktorat, ki se bo ukvarjal z razvojnimi vsebinami: od področja zakonodaje, varstva v zdravstvu, dolgotrajne oskrbe in področja digitalizacije.