Danes se izteka veljavnost zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, s katerim je vlada za tri mesece ukinila plačevanje obračunske moči, omrežnin in dodatkov za podporo proizvodnji energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. To pomeni, da se bo elektrika jutri bistveno podražila, položnice bodo približno dvakrat višje, kot so bile zadnje tri mesece, ko je veljal ukrep.
Prva položnica bo po žepu udarila junija
Na položnicah se podražitev še ne bo poznala takoj. V začetku maja bo prispela zadnja položnica po nižji ceni, saj je aprila še veljal ukrep, kar pomeni, da bo na položnici samo elektrika in DDV. To pomeni, da bo prva položnica po žepu udarila junija. Maja bo namreč ponovno treba plačevati obračunsko moč, omrežnino in vse predpisane prispevke na električno energijo. Kot poroča Žurnal24, bi naj bili vsi ti predpisani dodatki približno dve tretjini računa za elektriko.
Položnice za elektriko bodo tako približno dvakrat višje, kot so bile zadnje tri mesece.
Mali delničarji Slovenije so na zakon vložili ustavno presojo. Elektro podjetjem, ki skrbijo za omrežje, je namreč vlada z zakonom odvzela četrtletne prihodke. To pa je po mnenju društva malih delničarjev poseglo v njihovo lastninsko pravico.
Kakšna je bila poraba elektrike v času nižjih položnic?
“Že dalj časa beležimo večjo porabo električne energije tako pri gospodinjskih kot tudi pri poslovnih kupcih. Razlogov za to je več: okrevanje gospodarstva, delo od doma, nihanja temperature, visoka cena zemeljskega plina in s tem povezani stroški ogrevanja (alternativa elektrika), več ogrevanja s toplotnimi črpalkami in podobno,” so po poročanju Žurnal24 povedali v Energiji plus. Poraba energije se je torej zvišala, nemogoče pa je ugotoviti, kateri dejavnik je na to najbolj vplival.
V Elektru Maribor so medtem za Žurnal24 povedali, da je distribuirana energija v obdobju od januarja do marca na njihovem območju znašala 631 GWh, kar je za 3,4 % več kot v enakem obdobju lanskega leta. To pripisujejo večji gospodarski aktivnosti, oziroma povečanem odjemu poslovnih odjemalcev.