Vlada je danes sprejela predlog zakona o lastniški zadrugi delavcev. Z njim želi sistemsko urediti vključevanje delavcev v lastništvo podjetij, predvsem v luči vprašanja lastniških nasledstev v podjetjih. Zakon bo po pričakovanjih zaživel jeseni, vmes pa bo stekla koordinacija s podjetji, ki se zanimajo za uvedbo te možnosti.
Solastništvo je vezano na zaposlitev
Predlagani zakon prinaša lastniško zadrugo kot pravno obliko, ki bo uvedla sistemsko urejeno lastništvo zaposlenih. Ob tem bodo vzpostavljeni mehanizmi administrativne podpore, davčnih spodbud in svetovanja, da bodo podjetja lažje vstopila v ta model. Delavci postanejo solastniki, pri čemer mora biti v zadrugo vključenih najmanj 75 odstotkov vseh zaposlenih. Solastništvo je vezano na zaposlitev, deleža ni mogoče obdržati ob odhodu iz podjetja.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril, da predlog v Slovenijo prenaša najboljši sistem dobre prakse v svetu glede vključevanja zaposlenih v lastništvo. Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner je dodal, da je "osnovni cilj tega modela, da uvedemo nek nov lastniški model in mu damo regulatorni okvir, da ima pravno varnost".
Zakon ima varovalke, da ne bo prišlo do ogoljufanja
Zakon določa pravila delovanja zadruge, notranje ureditve med člani zadruge, udeležbe pri dobičku in pravila prenosa. Ima varovalke, da ta prenos ne bi pomenil ali izčrpavanja podjetja ali ogoljufanja lastnika ali zaposlenih. Med davčnimi ugodnostmi je Ploštajner omenil to, da je lastnik, ki bi prodal podjetje zaposlenim, deležen 20 odstotkov nižje davčne obravnave.
V Sloveniji je že nekaj primerov podjetij v lasti zaposlenih. Pri tem je Mesec opisal primer podjetja Domel, ki so ga leta 1996 zaradi poskusa sovražnega prevzema ameriške multinacionalke odkupili tedanji zaposleni. "To podjetje ima na kraj izjemno pozitivne učinke," je poudaril. Omenil je še podjetje Dewesoft, ki podoben model uporablja 10 let. A to lastništvo do zdaj ni imelo ustrezne pravne podlage, predvsem pa ni bilo ustreznih spodbud, je dodal.
Tretjina lastnikov bi podjetje prodala zaposlenim
Kot država smo po njegovih besedah najverjetneje pred drugim največjim prenosom lastništva v zadnjih 30 letih. "Več kot polovica lastnikov predvsem malih in srednjih podjetij je starih nad 55 let, kar pomeni, da se bodo ti lastniki zlagoma upokojili. Po analizi jih precej nima razrešenega vprašanja nasledstva, 34 odstotkov teh lastnikov pa je izrazilo interes, da bi podjetje prodali svojim zaposlenim," je opisal Mesec.
Zakon torej takšnim podjetjem ponuja eno od možnosti. "Zaposleni ustanovijo lastniško zadrugo, ki je nekakšen holding. V njej imajo delnice. Ko zamenjajo službo ali se upokojijo, jim zadruga izplača delnice, ki ostanejo v tej zadrugi, ki postane posredni lastnik," je povzel. "Izkazalo se je, da je model izjemno privlačen za zaposlene in tudi izjemno učinkovit," je poudaril minister.
Kot je dejal, ljudje vedo, da delajo zase, saj jim lastništvo ob plači prinaša tudi upravičenja z vidika lastništva. Takšna podjetja imajo praviloma višjo produktivnost, večja je tudi njihova preživetvena stopnja v času kriz. Ta podjetja prispevajo bistveno h gospodarski rasti ter imajo več naložb razvoj in raziskave. Med podjetji, ki so izrazila interes za to možnost, je Mesec omenil družbo Inea in Etiketa.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si
STA