TEŠ6 je s podpisom poravnave 10. marca letos prenehala biti simbol aferaštva in suma korupcije in je postala simbol odkrivanja resnice. Prva velika korupcijska afera, ki je po zaslugi pravne ekipe Holdinga Slovenske elektrarne dobila 261 milijonov evrov težak epilog. Ekipo je vodil Uroš Podobnik, njegova desna roka pa je bil Matej Petrišič iz Službe za pravne zadeve in korporativno upravljanje HSE, s katerim smo v uredništvu tudi opravili intervju.

Kaj je bil glavni namen arbitraže?

Arbitražni postopek smo sprožili z namenom, da TEŠ in HSE pridobita povrnjen čim višji delež škode, ki sta jo zaradi ravnanja Alstoma utrpela ob investiciji v blok 6 TEŠ. Namen arbitraže je bil torej ekonomski: toženi stranki, sedaj družbi iz skupine General Electric, ki je pravna naslednica Alstoma, morata plačati pripadajočo odškodnino. To je bil tudi cilj vzporednih pogajanj, ki je bil s sklenitvijo poravnave v celoti dosežen.

Kdaj so se pričeli postopki, ki so bili  zaključeni s poravnavo med HSE in General Electric?

Kot je znano, investicija v blok 6 TEŠ sega v obdobje med leti 2006 in 2015. Leta 2015  so bile izvedene določene aktivnosti v smeri ugotavljana odgovornosti ob tem projektu, kar je vodilo v sprožitev arbitražnega postopka januarja 2017.

Že pred začetkom arbitraže leta 2017 smo General Electric pozvali k pogovorom o mirni rešitvi spora, a za to na nasprotni strani tedaj ni bilo interesa. Z napredovanjem arbitražnega postopka je tudi General Electric ocenil, da so pogovori o morebitni zunajsodni poravnavi zadeve smiselni.

Že pred začetkom arbitraže leta 2017 smo General Electric pozvali k pogovorom o mirni rešitvi spora, a za to na nasprotni strani tedaj ni bilo interesa. Z napredovanjem arbitražnega postopka je tudi General Electric ocenil, da so pogovori o morebitni zunajsodni poravnavi zadeve smiselni. Pogajanja so se tako začela konec leta 2017 in dodatno intenzivirala jeseni 2018.

Kolikšen del zneska poravnave je namenjen tudi za financiranje tekočega vzdrževanja in remontov šestega bloka Termo elektrarne Šoštanj?

Vrednost poravnave je sestavljena iz treh elementov, in sicer denarnega izplačila, povračila vrednosti v storitvah in prihrankov oziroma povračila siceršnjih stroškov. Skupna ocenjena vrednost dosežene poravnave znaša okoli 261 milijonov evrov, v kar so vključeni učinki bodočega dolgoročnega vzdrževanja in digitalizacije bloka 6 v ocenjeni vrednosti 110 milijonov evrov.

Skupna ocenjena vrednost dosežene poravnave znaša okoli 261 milijonov evrov, v kar so vključeni učinki bodočega dolgoročnega vzdrževanja in digitalizacije bloka 6 v ocenjeni vrednosti 110 milijonov evrov.

General Electric bo na tak način med drugim izvedel oziroma kril naslednje tri remonte, ključne tehnološke opreme bloka 6 Termoelektrarne Šoštanj in vmesno načrtovano vzdrževanje, prispeval k nenačrtovanemu vzdrževanju ter zagotovil pozitivne učinke dviga izkoristka in razpoložljivosti bloka 6 TEŠ.

Kako dolgo ste se pogajali in kako so potekala pogajanja? Kakšni so bili pogajalci na nasprotni strani?

Pogajanja so potekala v več fazah in več kot tri leta. Deloma so bila v obliki osebnih sestankov, deloma z izmenjavo pisnih stališč in osnutkov dokumentov, v zadnjem, izjemno intenzivnem obdobju, pa večinoma preko spletnih video klicev.

Bila so izjemno naporna in zahtevna, pogosto so trajala več dni ali se zavlekla v pozne večerne, nočne ure. Tako dobro poravnavo smo dosegli zgolj z vztrajnostjo in konstruktivnim pogajalskim odnosom; brez tega bi lahko v vsakem trenutku katerakoli stran pogajanja zapustila in nadaljevala po poti arbitraže.

Bila so izjemno naporna in zahtevna, pogosto so trajala več dni ali se zavlekla v pozne večerne, nočne ure. Tako dobro poravnavo smo dosegli zgolj z vztrajnostjo in konstruktivnim pogajalskim odnosom; brez tega bi lahko v vsakem trenutku katerakoli stran pogajanja zapustila in nadaljevala po poti arbitraže. Čeprav so bila pogajanja trda, pa menim, da sta bili obe pogajalski ekipi korektni in profesionalno osredotočeni na cilj.

Kakšne vrste strokovnjaki so sedeli v pogajalski ekipi – kakšen nabor znanj je potreben za vodenje pogajanj?

Na obeh straneh pogajalskih ekip so sodelovali strokovnjaki z različnih področij. V prvi vrsti so bili to inženirji, tehnični eksperti in pravniki, glede na potrebe pa so bili vključeni tudi strokovnjaki z javno-naročniškega, ekonomskega, davčnega, informacijsko-tehnološkega in drugih področij.

Seveda pa so za takšna pogajanja potrebne tudi ustrezne organizacijske in komunikacijske veščine v tujem jeziku.

Seveda pa so za takšna pogajanja potrebne tudi ustrezne organizacijske in komunikacijske veščine v tujem jeziku. Nabor potrebnih znanj je skratka tako širok, da je za takšen projekt nujna izkušena in strokovna ekipa, rezultat pa je plod skupinskega dela.

Kaj vse to pomeni za kazenske postopke v Sloveniji? Ste jih že sprožili?

TEŠ in HSE sta energetski podjetji, ki s poravnavo urejata civilna razmerja, to je vprašanje plačila odškodnine. Kazenski postopki, ki so že v teku in jih vodi Specializirano državno tožilstvo, pa so v domeni organov pregona in jih ne moremo komentirati.

Obe družbi sta se s podpisom sporazuma odpovedali nadaljnjim arbitražnim postopkom. Ali menite, da bo z GE v prihodnje vseeno še mogoče sodelovati?

Drži, s sklenitvijo poravnave so vsi medsebojni zahtevki med HSE in TEŠ na eni strani in nekdanjo skupino Alstom, danes General Electric, iz naslova investicije v blok 6 TEŠ zaprti, predmetni arbitražni postopek pa zaključen.

To pomeni, da smo zgodovino pustili za seboj, začeli novo poglavje in nadaljnje poslovne odnose postavili na vzajemnem spoštovanju in sodelovanju.

To pomeni, da smo zgodovino pustili za seboj, začeli novo poglavje in nadaljnje poslovne odnose postavili na vzajemnem spoštovanju in sodelovanju. To je zlasti pomembno glede na dejstvo, da na doseženi poravnavi temelji dogovor o dolgoročnem vzdrževanju in nadgradnji bloka 6 TEŠ, ki bo pozitivne učinke prinašal še vrsto let.