Nekdanji zaposleni v Pomurki bodo po dolgih petnajstih letih od začetka stečajnega postopka vendarle prejeli prvo izplačilo iz stečajne mase. Kot je povedala stečajna upraviteljica Alenka Gril, bodo do konca junija med 244 upravičencev razdelili 720.000 evrov. Skupno znašajo prednostne terjatve 2,6 milijona evrov, stečaj pa naj bi bil zaključen do konca leta 2026.
Za 33 delavcev še nima podatkov za izplačila
Nekdanji delavci Pomurke bodo 15 let po stečaju družbe prejeli prvo izplačilo iz stečajne mase. Kot je za STA povedala stečajna upraviteljica Alenka Gril, bo do konca junija med 244 nekdanjih zaposlenih razdeljenih 720.000 evrov. Skupaj je prednostnih terjatev za 2,6 milijona evrov. Stečajni postopek naj bi bil končan do konca leta 2026.
Skupaj je na seznamu 247 prednostnih upnikov. Poleg nekdanjih delavcev so to še Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in republiška finančna uprava. Poplačilo bo izvedeno v višini 18 odstotkov terjatev, je povedala Gril, pri čemer bo del zneska namenjen tudi jamstvenemu skladu, iz katerega so delavcem leta 2009 že izplačali 628.000 evrov.
Za 33 delavcev Gril še nima podatkov za izplačila, ker ji doslej niso posredovali, se ji pa lahko oglasijo vse do zaključka stečajnega postopka, je pojasnila. Če se ne bodo odzvali, pa bodo sredstva položena v sodni depozit.
Eden najobsežnejših stečajev po številu upnikov in vrednosti premoženja
Stečajni postopek se še vedno sooča z odprtimi vprašanji. Med drugim poteka pravda v povezavi z nepremičnino v Splitu, za nepremičnine v Bosni in Hercegovini pa ostajajo vpisane prepovedi razpolaganja. Prav tako še ni zaključen spor s podjetjem Pan Agra, zaradi katerega je Gril v delitvenem načrtu predvidela rezervacijo sredstev. Zaenkrat bo izplačanih 720.000 evrov od skupaj 870.000 evrov razpoložljivih sredstev. Končna delitev bo izvedena po zaključku pravde.
V postopku so bili doslej ločitveni upniki z 29 milijoni evrov terjatev poplačani v višini 7,5 milijona evrov. Navadni upniki, ki imajo 24 milijonov evrov terjatev, pa po besedah stečajne upraviteljice nikoli ne bodo poplačani; gre za različne dobavitelje.
Stečaj Pomurke, ki se je začel 10. aprila 2009, velja za enega obsežnejših po številu upnikov in vrednosti premoženja. Zaključek postopka je predviden do konca leta 2026.
Večina premoženja podjetja je bila v preteklih letih prodana. Zaradi razpršenosti nepremičnin med več ločitvenih upnikov je bila prodaja sprva zapletena, nato pa so z vstopom Družbe za upravljanje terjatev bank prešli na postopno prodajo. Pomurka je imela več kot 20 hektarjev zemljišč in obsežen proizvodni kompleks v okolici Murske Sobote. Postopek so dodatno zapletale okoljske obremenitve, med drugim skladiščeni mazut, ki ga je bilo treba odstraniti po odredbi inšpekcije, hkrati pa so izvajali nadzor nad onesnaženostjo tal, piše STA.