Plin z nizozemskega vozlišča TTF, ki je referenčna točka za Evropo, se je od jutra podražil za več kot devet odstotkov.
Okoli 11.30 je bilo treba za megavatno uro plina z dobavo v avgustu odšteti okoli 193 evrov, potem ko se je bilo za megavatno uro zjutraj ob odprtju borze treba odšteti okoli 178 evrov. Cene so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP 190 evrov presegle prvič po marcu, ko so bile cena plina na rekordnih ravneh.
Ruski Gazprom je v ponedeljek napovedal, da bo zmogljivost dobave plina preko plinovoda Severni tok 1 v sredo znižal na 20 odstotkov. Kot razlog je navedel popravilo še ene turbine. Gazprom je že junija dobavo zmanjšal za 60 odstotkov, razlog pa prav tako pripisal pokvarjeni turbini.
Iz Berlina so sporočili, da sami nimajo informacij o kakšnih tehničnih težavah, v Evropski komisiji pa so ocenili, da poteza potrjuje njihova pričakovanja in da so zato prejšnji teden predlagali znižanje porabe plina za 15 odstotkov do pomladi. Ministri EU sicer ravno danes o tem sprejemajo politični dogovor.
Gazpromova objava je prišla le nekaj dni potem, ko so se 21. julija na plinovodu končala redna 10-dnevna vzdrževalna dela, zaradi česar je bil plinovod popolnoma zaprt. Kljub številnim skrbem o tem, ali bo po koncu del plin po plinovodu še stekel, je takrat prišlo do ponovne vzpostavitve dobave plina v enakem obsegu kot pred začetkom popravil, torej 40-odstotnem.
Nemčija, največje evropsko gospodarstvo, je zaradi velike odvisnosti od ruskega plina tako vse bolj pod pritiskom. Popolno zaprtje plinovoda ali veliko zmanjšanje dobave bi lahko Nemčiji prinesla resne težave.
STA