Na svetovnih trgih so se cene nafte tudi minuli teden, že drugič zapored, zvišale in dosegle najvišje ravni letos, ker so se največji svetovni proizvajalci odločili ohraniti zmanjšano proizvodnjo. Na londonski borzi se je sod prejšnji teden podražil za 2,4 odstotka, na 90,65 dolarja, kar je najvišja raven po novembru lani.

Na ameriškem trgu pa se je sod podražil za 2,9 odstotka, na 87,50 dolarja, kar je najvišja raven po septembru lani. Rast cen že drugi teden zapored je posledica odločitev Savdske Arabije in Rusije o zmanjšanju proizvodnje. Savdska Arabija je prejšnji teden napovedala, da bo do konca leta zmanjšala proizvodnjo za milijon sodčkov na dan, kar je presenetilo trgovce, ki so pričakovali, da bo odločitev o zmanjšanju dobave podaljšala le do konca oktobra.

Rusija pa se je odločila, da bo do konca leta zmanjšala izvoz za 300.000 sodov na dan. Te države skušajo z zmanjševanjem proizvodnje vzdrževati povišane cene nafte, saj povpraševanje zaradi upočasnitve rasti največjih svetovnih gospodarstev slabi.

Analitiki pričakujejo nadaljnje slabljenje povpraševanja

Trgovci so upali na večje povpraševanje s Kitajske, potem ko so v začetku leta odpravili omejitvene kovidne ukrepe. Vendar pa je okrevanje drugega največjega svetovnega gospodarstva po koronakrizi precej počasnejše od pričakovanj. Umirja se tudi rast zahodnih gospodarstev, saj centralne banke že leto in pol zvišujejo obrestne mere, da bi zavirale inflacijo.

Jasno je, pravijo analitiki, da je zaradi tega pričakovati nadaljnje slabljenje povpraševanja po nafti, zato so odločitve o zmanjšanju proizvodnje največjih svetovnih proizvajalk zaradi podpore cenam razumljive.

Cene nafte so po dveh tednih zaporedne rasti višje kot v začetku leta. V primerjavi z začetkom leta je cena soda na londonskem trgu višja za več kot 5 odstotkov, na ameriškem pa za skoraj 9 odstotkov.