Tretje letošnje zasedanje sveta ECB, ki se je začelo v sredo, mineva v znamenju trgovinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki pretresa svetovno gospodarstvo in vanj vnaša izjemno negotovost.
To bi bilo obenem sedmo znižanje osrednjih evrskih obrestnih mer od obrata v denarni politiki junija lani.
Svet Evropske centralne banke (ECB) je po svoji marčni seji z navedbo, da "denarna politika postaja pomenljivo manj omejevalna", nakazal, da bi lahko kljub opozorilom pred naraščajočo negotovostjo prišlo do začasne prekinitve niza rezov v obrestne mere. Z nekaterimi izjavami je to nakazala tudi predsednica ECB Christine Lagarde.
A po marčni seji je svet še dodatno pretresel carinski vrtiljak Donalda Trumpa, ki je z uveljavljenimi visokimi sektorskimi carinami na uvoz jekla in aluminija ter avtomobilov, splošnimi dodatnimi carinami, ki jih Trump označuje za vzajemne, napovedanimi dodatnimi sektorskimi carinami ter še posebej ostro trgovinsko vojno s Kitajsko v globalno gospodarstvo vnesel izjemno veliko negotovosti.
Čeprav je Trump del dodatnih carin na uvoz blaga medtem začasno za 90 dni zamrznil in dodatne carine ne veljajo za celoten uvoz, pa je na finančnih trgih prišlo do velikih pretresov, analitiki pa so na novo začeli ocenjevati tudi gospodarske obete.
Obrestne mere pod dva odstotka?
Vse to naj bi po oceni analitikov zelo verjetno vodilo še v šesto zaporedno znižanje evrske obrestne mere. Depozitna obrestna mera, ki je referenčna za denarno politiko, naj bi bila po novem pri 2,25 odstotka, po nekaterih ocenah jo bi lahko svet ECB zaradi Trumpovega učinka v naslednjih mesecih znižal celo pod dva odstotka.
Varuhi evra so se po pisanju medijev tokrat seznanili tudi z novimi ocenami glede inflacije in rasti BDP v evrskem območju. Gospodarstvo naj bi letos zelo verjetno kvečjemu stagniralo, tudi za naslednje leto so obeti šibki. Inflacijo pa bi lahko na kratek rok šok zaradi Trumpove carinske politike medtem morda celo znižal, na daljši rok pa so učinki manj jasni.
Lagarde je sicer ta teden dejala, da je ECB pripravljena uporabiti vsa svoja orodja, če bi trgovinska politika ZDA ogrozila finančno stabilnost. Za evrsko območje sicer tega v Frankfurtu še ne opažajo. Dejansko je zadnje dogajanje okrepilo evro na račun dolarja in povečalo privlačnost naložb v evrske obveznice.