Slovenija je sprejela novo Uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, ki bo mnogo obrtnikov stala precej dodatnega časa za tehtanje embalaže. Evidenca velja za vse ljudi, ki dajejo embalažo v promet, a ne plačujejo okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže. Le-ti bodo vso odpadno embalažo morali redno tehtati in o teži poročati Agenciji Republike Slovenije za okolje (Arso). Nova uredba se tiče celo frizerjev, saj bodo tudi slednji morali poročati o teži ne le embalaže, pač pa tudi odpadnih las.

“Glede ločevanja odpadkov nimam problema, to razumem. Za lase pa me malo skrbi, sploh kar se tiče papirologije. Potem pride do dodatnega zaračunavanja, obdavčevanja, skratka, totalen absurd,” za naš mariborski osrednji portal Maribor24 povedala Branka Sumer iz Frizerskega in lepotilnega B Studia iz Brezja.

Cene obrtnikov navzgor?

“Nič kaj dobrega nam to ne prinaša.  Nekdo bo s tem dodatno služil, nas male pa dodatno obdavčil. Ne vem, a se delajo norca iz malih podjetnikov?” nezadovoljna pove Sumerjeva, ki ji prav tako ni jasno, kako bi naj takšna uredba potekala v praksi. “Teorija je eno, praksa pa nekaj povsem drugega – res ne vem, kako so si to zamislili.” Sumerjeva se boji, da se bodo zaradi te uredbe zvišali tudi stroški za frizerje in druge obrtnike, slednje pa bo po žepu udarilo tudi stranke. “To prinaša višje cene striženja, torej ne bo zadovoljen nihče, pa tudi mi s tem ne bomo pridobili ničesar.”

Davek odvisen od teže embalaže

Kot so za nas pojasnili v podjetju Catena iz Malečnika, jim nova uredba prinaša veliko dodatnega dela. “Vsak izdelek je potrebno odpakirati in potem embalažo, vključno s kartonom, v katerem je bilo vse skupaj zapakirano, stehtati in o teži poročati Arsu. Enako velja tudi za paleto, na kateri je so bili izdelki dostavljeni,” pravijo v podjetju. Za zbrano embalažo je potem potrebno plačati davek, višina le-tega pa je odvisna od same teže. “Predvidevam, da želijo s to Uredbo pridobiti statistični podatek, koliko embalaže pride in kako z njo obremenjujemo okolje,” pravijo na podjetju, v katerem se ukvarjajo z veleprodajo.

Uredba velja za embalažo, ki je prvič prišla na slovensko tržišče 

Za registracijo morajo poskrbeti podjetja, ki pakirajo in embalirajo blago svoje blagovne znamke ali pa ga polnijo v embalažo, na kateri je oznaka določene blagovne znamke. “V evidenco pa se morajo vpisati tudi vsa podjetja, ki nabavijo embalažo, denimo kartonske škatle, od slovenskega podjetja ali podjetja iz katere druge države EU, z namenom, da vanjo zapakirajo svoje izdelke,” pišejo na strani data.si. Podjetja, ki bodo tako embalirala svoje izdelke in jih prodajala kupcem v Sloveniji, bodo morala upoštevati novo Uredbo, saj so njihovi izdelki prvi na slovenskem tržišču.

Potrebno vodenje lastne evidence in poročanje o letnih količinah

Ne le, da bodo podjetja in obrtniki primorani embalažo vsakodnevno tehtati, o predvideni teži bodo morali poročati za preteklo leto. To pomeni, da bodo že letos morali poročati za leto 2018, torej bi že lani morali pričeti z vodenjem lastne evidence. Zadnji rok za poročanje je 31. marec 2019. Obveznost vpisa v evidenco in oddaja letnega poročila pa ne zadeva podjetij, ki plačujejo okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže. “Tudi sami proizvajalci ne vedo vnaprej, koliko bodo prodali, mi pa smo odvisni od strank, kako naj potem to vemo? Saj nikdar ne veš, kaj prinese dan!” se sprašuje lastnica frizerskega in lepotilnega B salona.

“Letno poročilo mora vsebovati podatke o:

  • masi embalaže, dane v promet v preteklem koledarskem letu, ločeno po vrstah embalaže in embalažnem materialu (papir in karton, plastika, les, kovine, steklo in drugo, kot npr. keramika, tekstil ali material biološkega izvora);

  • načinu izpolnjevanja obveznosti ravnanja z odpadno embalažo (25. člen uredbe – skupni ali individualni sistem ravnanja z odpadno embalažo ali izjema v skladu s 36. členom uredbe);

  • osebnem imenu in naslovu oziroma firmi in sedežu ter matični številki družbe za ravnanje z odpadno embalažo, s katero je imelo podjetje v preteklem koledarskem letu sklenjeno pogodbo (prvi odstavek 26. člena uredbe),” pišejo na data.si.