Podpisniki memoranduma so se zavezali, da bodo pomagali pri uresničitvi novega strateškega proizvodnega obrata, ki naj bi na območju ormoške industrijske cone Glinokop zrasel do leta 2028.
Susanek je povedal, da bodo v Ormož v naslednjih štirih do petih letih, ko nameravajo zagnati proizvodnjo, investirali 70 milijonov. Zrasel bo proizvodni obrat za žerjave in za dvigala, prav tako bodo izgradili izobraževalni center za izobraževanje in usposabljanje zaposlenih in bodočih zaposlenih. Po Susankovih besedah bodo gradili tudi obrat za nanašanje slojev in logistični center. Na začetku nameravajo po njegovih besedah zaposliti 25 ljudi, "a zagotovo ne bo pri tem ostalo, saj jih bodo z leti potrebovali več".
Podjetje se je za Ormož odločilo zaradi ustrezne velikosti zemljišča, logističnega ozadja, bližine bodoče hitre ceste. "Odlično je tudi to, da imamo tukaj navezavo na naše obrate, ki proizvajajo naše komponente v jugovzhodni Evropi, v Bolgariji in Srbiji," je še pojasnil Susanek. Ormož je, je še dodal, tako osrednje vozlišče do njihovih avstrijskih proizvodnih obratov.
Zemljišče zagotovila občina
Občina Ormož, ki je zagotovila komunalno opremljeno zemljišče, bo po Vrbnjakovih besedah pomagala z dokumenti in prostorskimi akti. Zavezali so se tudi, da bodo celoten komunalni prispevek, ki ga bo plačal Palfinger, investirali nazaj v ormoško poslovno cono.
"Poleg tega je Ormož že oddal vlogo na ministrstvo za izobraževanje za pridobitev novega programa strojni tehnik v Ormožu. Pri tem nam je šlo podjetje Palfinger nasproti s pismom o nameri. Z njihovo infrastrukturo in kadrom želijo sodelovati v izobraževalnem programu in narediti ta izobraževalni center še boljši, predvsem z več praktičnega dela," je povedal Vrbnjak in dodal, da naj bi nov program zaživel že septembra 2026.
Država bo sofinancirala projekt
Han je dejstvo, da se je gospodarska družba po 30-letnih izkušnjah v Sloveniji in v času velikih geopolitičnih sprememb, ko ima Evropa velike težave, odločila za novo investicijo v državi, označil za velik uspeh. Dodal je, da bo država podjetju pomagala sofinancirali projekt v višini do 30 odstotkov investicije, to je med 15 in 20 milijoni evrov.
Država bo po Hanovih besedah pomagala tudi preko drugih ministrstev: "Ministrstvo za kohezijo in ministrstvo za infrastrukturo bomo potrebovali, da bomo lahko na nek način hitreje umestili v prostor to tovarno."
Proizvodnja iz Maribora se ne bo selila
Po oceni ministra je pomembno tudi, da Palfinger iz Maribora ne bo selili ne tovarne in ne zaposlenih, da torej v Mariboru ostaja enako število zaposlenih: "Ne potrebujemo takih investicij, ki se selijo iz mesta v mesto. Maribor potrebuje to tovarno, Maribor je industrijsko mesto in Palfinger, kot so zatrdili v podjetju, ostaja v Mariboru."
Podjetje Palfinger je vodilni svetovni ponudnik žerjavov in dvigal, ki ima na 31 lokacijah po vsem svetu več kot 12.000 zaposlenih. V Sloveniji so v Mariboru prisotni že več kot 30 let in zaposlujejo 900 ljudi. Ker imajo željo po širitvi, mariborska lokacija pa tega ne dovoljuje, so se odločili za gradnjo najsodobnejšega prozivodnega obrata v Ormožu.