Zdravljene miši, ki so bile zaradi njihovega mladostnega videza v laboratoriju znane kot "babice supermodeli", so bolj zdrave, močnejše in razvijejo manj rakastih celic kot vrstniki, ki niso prejemali zdravil. Zdravilo že testirajo na ljudeh, vendar za zdaj ni znano, ali bo imelo enak učinek.
Znanstveniki že dolgo vedo, da je proces staranja prilagodljiv – laboratorijske živali živijo dlje, če znatno zmanjšajo količino hrane, ki jo zaužijejo. Zdaj pa je področje raziskav staranja v razcvetu, saj raziskovalci poskušajo odkriti – in manipulirati – molekularne procese staranja. Ekipi Laboratorija za medicinske znanosti MRC, Imperial College London in medicinske šole Duke-NUS v Singapurju sta raziskovali beljakovino, imenovano interlevkin-11. Ko se staramo, se ravni te beljakovine v človeškem telesu povečujejo, kar prispeva k višjim stopnjam vnetja in raziskovalci pravijo, da "preklopi več bioloških stikal", ki nadzorujejo tempo staranja.
Daljša življenska doba in boljša kakovost življenja
[[image_1_article_68279]]
Raziskovalci so izvedli dva poskusa. Prve so bile gensko spremenjene miši, ki niso mogle proizvesti interlevkina-11. Pri drugih pa so znanstveniki čakali, da so bile miši stare 75 tednov (približno enakovredno 55-letni osebi), nato pa so jim redno dajali zdravilo za čiščenje interlevkina-11 iz njihovih teles. Rezultati, objavljeni v reviji Nature, so pokazali, da se je življenjska doba povečala za 20-25 %, odvisno od poskusa in spola miši. Stare laboratorijske miši pogosto poginejo zaradi raka, vendar so imele miši brez interlevkina-11 veliko nižje stopnje bolezni. Poleg tega so pokazali izboljšano delovanje mišic, bili so vitkejši, imeli so bolj zdravo dlako in dosegli boljše rezultate pri številnih merilih krhkosti.
Oden od raziskovalcev, Stuart Cook, je za BBC dejal, da "vsekakor" misli, da je vredno preizkusiti staranje ljudi, in trdil, da bi bil učinek "transformativen", če bi deloval, in bi ga bil pripravljen sprejeti tudi sam.
Kaj pa ljudje?
Veliki neodgovorjeni vprašanji sta, ali je mogoče enak učinek doseči pri ljudeh in ali bi bili kakršni koli neželeni učinki sprejemljivi. Interlevkin-11 ima v človeškem telesu pomembno vlogo med zgodnjim razvojem. Določi, kako se kosti v njihovi lobanji spajajo skupaj, vpliva na njihove sklepe, ki jih lahko popravijo s kirurškim posegom, in na to, kako se pojavijo njihovi zobje. Ima tudi vlogo pri brazgotinjenju. Raziskovalci menijo, da kasneje v življenju interlevkin-11 igra slabo vlogo pri spodbujanju staranja.
Zdravilo, ki napada interlevkin-11, preizkušajo pri bolnikih s pljučno fibrozo, pri katerih se na pljučih pojavijo brazgotine, zaradi katerih je težje dihati.
Profesor Cook je za BBC povedal, da poskusi niso bili dokončani, vendar podatki kažejo, da je zdravilo varno jemati. To je le najnovejši pristop k "zdravljenju" staranja z zdravili. Meni tudi, da je jemanje zdravila za ljudi verjetno lažje kot omejevanje kalorij. "Bi želeli živeti od 40. leta, napol sestradani, imeti popolnoma neprijetno življenje, če boste na koncu živeli še pet let? Ne bi," je dejal.
[[image_2_article_68279]]
Zaenkrat je premalo dokazov
Profesorica Anissa Widjaja z medicinske šole Duke-NUS je dejala: "Čeprav je bilo naše delo opravljeno na miših, upamo, da bodo te ugotovitve pomembne za zdravje ljudi, glede na to, da smo opazili podobne učinke v študijah človeških celic in tkiv. Ta raziskava je pomemben korak k boljšemu razumevanju staranja in na miših smo dokazali terapijo, ki bi lahko podaljšala zdravo staranje."
Je pa potrebno poudariti, da še vedno obstajajo težave, vključno s pomanjkanjem dokazov pri bolnikih in stroških izdelave takšnih zdravil, zato je zdravilo (zaenkrat) še nedostopno.