Skupina arheologov pravi, da so ugotovili, kako so stari Egipčani premikali ogromne kamnite bloke po puščavi. In ne, ni bilo s pomočjo vesoljcev.
Vsak kamniti blok tehta približno dve toni
Velika piramida je sestavljena iz več kot 2,3 milijona blokov apnenca in granita – vsak tehta približno dve toni. Zato znanstveniki verjamejo, da je starodavna civilizacija uporabljala pritok Nila, da bi jim pomagala vleči ogromne kamne v puščavo. V želji, da bi dokazali svojo teorijo, so začeli s testiranjem petih fosiliziranih vzorcev prsti iz poplavnega območja Gize. Laboratorij v Franciji jih je nato analiziral na cvetni prah in vegetacijo, ki se običajno nahaja okoli Nila, kar bi dokazalo, da je nekoč obstajala starodavna vodna pot.
Zbiranje vzorca zemlje je bilo naporno delo, saj so morali arheologi kopati do 9 metrov globoko, da bi zajeli tisoče let zgodovine Egipta. Presenetljivo pa je, da so lahko potrdili obstoj Khufujevega kraka Nila, ki je odnesel kamnite plošče do njihovega zadnjega počivališča – preden se je leta 600 pr.n.št. izsušil.
Odkritje je navdihnil kos papirusa
Mednarodna ekipa raziskovalcev je med intenzivnim preučevanjem odkrila tudi 61 vrst rastlin. Okoljski geograf Hader Sheisha je o odkritju dejal, da bi bilo "nemogoče" zgraditi piramide brez tega pritoka. Še bolj neverjetno je, da je odkritje navdihnil kos papirusa, ki so ga našli v Rdečem morju. Fragment pergamenta pripoveduje, kako je moral neki uradnik, 'Merer', prepeljati apnenec po Nilu do gradbišča v Gizi.
"Zelo me je zanimalo, ker to potrjuje, da se je transport gradbenega materiala piramide premikal po vodi," je za The New York Times dejal Shiesha. Čeprav vodne poti že zdavnaj ni več, avtor študije verjame, da bo njeno odkritje pomagalo odkriti več skrivnosti o piramidah – na primer, kako so dvigovali kamne.