Prihodnji teden naj bi v Zemljino atmosfero vstopilo staro sovjetsko vesoljsko plovilo, ki je bilo namenjeno raziskovanju Venere, a svojega cilja nikoli ni doseglo, saj je ostalo ujeto v orbiti okoli Zemlje. Kje bo plovilo strmoglavilo, za zdaj še ni jasno, poroča britanski Guardian.

Velika verjetnost, da bo končal v morju

Po oceni nizozemskega znanstvenika Marca Langbroeka bo plovilo Kosmos vstopilo v Zemljino atmosfero 10. maja pri hitrosti 242 kilometrov na uro, če ne bo razpadlo med potjo.

Langbroek poudarja, da nevarnosti skoraj ni. Gre za razmeroma majhen objekt, katerega morebitni ostanki predstavljajo podobno tveganje kot običajni meteoriti. Glede na to, da je večina Zemljine površine prekrita z oceanom, obstaja velika verjetnost, da bo končal prav tam.

Plovilo tehta približno pol tone. Sovjetska zveza ga je izstrelila leta 1972, vendar zaradi okvare rakete ni zapustilo Zemljine orbite. Večina sestavnih delov je že padla na Zemljo, kapsula pa je ostala v orbiti in počasi izgubljala višino.

[[image_1_article_76868]]

Obstaja sicer možnost, da plovilo ne bo razpadlo, saj je bilo narejeno z namenom, da bi prestalo pristanek na Veneri, je še povedal Langbroek, ki deluje na tehnološki univerzi Delft na Nizozemskem.