Kot je navedeno na spletni strani nemškega Raziskovalnega inštituta za biologijo kmetijskih živali (FBN), so novozelandski in nemški znanstveniki v sklopu raziskave naučili krave, da izločijo urin na točno določenem delu hleva. Na ta način je mogoče izločke zbrati in obdelati, predvsem pa zmanjšati emisije. Svoje ugotovitve so znanstveniki predstavili v znanstvenem članku revije Current Biology.

“Ponavadi se predvideva, da krave ne morejo nadzorovati svojega izločanja,” je za spletno stran inštituta dejal dr. Jan Langbein ter dodal, da so krave “enako kot številne druge živali precej inteligentne in sposobne učenja. Zakaj se potem ne bi mogle naučiti, kako uporabljati stranišče?” Znanstveniki so živali trenirali s pomočjo nagrajevanja. V primeru, da so urinirale izven dovoljenega območja, so bile kaznovane s curkom vode, v primeru, da pa so svojo potrebo opravile v stranišče, so bile nagrajene s priboljškom.

V nekaj tednih je znanstvenikom uspelo, da je 11 od 16 teličkov uriniralo v stranišče.

Langbein je optimističen, da bo z nadaljnjim treningom njihova kvota uspeha še višja. “Po številnih letih raziskovanja goveda vemo, da imajo živali svojo osebnost in se v primeru različnih situacij obnašajo različno. Niso vsi isti,” je dodal. Izsledke opravljene raziskave naj bi uporabili v kravjih hlevih in na pašnikih, kjer bi se izboljšala čistoča, zmanjšalo bi se tveganje okužb pri živalih in zmanjšanje nastalih emisij.

Zmanjšanje podnebne obremenjenosti

Kot je zapisal nemški medij Süddeutsche Zeitung ima raziskava resno ozadje. Kravji iztrebki imajo močan, velikokrat podcenjen, okoljski vpliv, saj velikokrat onesnažujejo tla in vodovja. S kemijskimi reakcijami, ki se nato odvijajo v tleh, se sprožajo toplogredni plini, ki imajo močan vpliv na globalno segrevanje. Vpliv je še močnejši, če so krave na prostem. Avtorji raziskave so poudarili, da bi bil problem z učenjem krav, rešen.