Ameriškemu podjetju SpaceX milijarderja Elona Muska je po izstrelitvi rakete starship prvič uspelo "ujeti" pogonski del rakete po pristanku na izstrelitveni ploščadi v Teksasu. Spektakularni manever po poročanju medijev predstavlja odločilni korak v prizadevanjih podjetja za ponovno uporabo te najmočnejše rakete na svetu.

Velik mejnik v zgodovini raziskovanja vesolja

V nadzorni sobi podjetja SpaceX so se razlegli vzkliki navdušenja, ko se je pospeševalniku super heavy, ki je del dvostopenjske rakete starship, med tokratnim petim testnim poletom uspelo vrniti na vzletišče v južnem Teksasu.

"Mechazilla je ujel pospeševalnik super heavy!" je na družbenem omrežju X zapisalo podjetje v lasti poslovneža Elona Muska, pri čemer je mislilo na izstrelitveni stolp z ogromnimi mehaničnimi rokami. Podjetje je nekaj minut pred tem izstrelilo pospeševalnik super heavy, pritrjen na dvostopenjsko raketo starship, ki se je nato v spektakularnem letu varno vrnil na izstrelitveno ploščad.

Da je izstrelitveni stolp "ujel raketo", je na svojem profilu omrežja X objavil tudi Musk, objavo pa pospremil z videoposnetkom pristanka. Po poročanju tujih medijev gre za odločilni korak v prizadevanjih SpaceX, da bi raketo starship v celoti ponovno uporabili, in za velik mejnik v zgodovini raziskovanja vesolja.

Izstrelitev rakete je potekala ob 14.25 po srednjeevropskem času v jasnem vremenu. Medtem ko se je pospeševalnik vrnil na izstrelitveno ploščad, pa je zgornja stopnja rakete, prav tako imenovana starship, uspešno pristala v Indijskem oceanu, poroča britanski BBC. Med četrtim testnim poletom junija je raketa starship, ki velja za največjo in najmočnejšo raketo na svetu, po dobri uri letenja uspešno pristala v Indijskem oceanu. Gre za prototip vesoljske ladje, za katero Musk upa, da bo nekega dne ponesla ljudi na Mars, poroča STA.