Uresničitev načrta za zmago Ukrajine v vojni z Rusijo ni odvisna od volje Rusije, ampak od volje partnerjev, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski povedal danes ob prihodu na zasedanje voditeljev EU v Bruslju. Od voditeljev, ki jim na zasedanju predstavlja načrt, pričakuje tudi politično odločitev o 35-milijardnem posojilu Kijevu.

Okrepitev Ukrajine, da bo pripravljena na diplomacijo

"Naš načrt je namenjen okrepitvi Ukrajine, da bo pripravljena na diplomacijo. Dobro pri tem pa je, da načrt ni odvisen od volje Rusije, ampak od naših partnerjev," je ob prihodu na zasedanje povedal Zelenski, ki se je pred tem sestal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom.

Voditeljem, med katerimi je tudi premier Robert Golob, ukrajinski predsednik danes predstavlja načrt za zmago. Ta kot eno od prioritet predvideva vabilo Ukrajini za članstvo v zvezi Nato. Zelenski je ob sredini predstavitvi načrta v parlamentu v Kijevu pozval Zahod še k dodatni pomoči in odpravi omejitev pri uporabi njihovega orožja za napade na rusko ozemlje.

Bo EU Ukrajini posodila 35 milijard evrov?

Od predsednikov vlad in držav članic EU pa pričakuje tudi politično odločitev o 35 milijard evrov vrednem posojilu Ukrajini, kolikor namerava unija prispevati v okviru posojila skupine G7. Sredstva med drugim potrebujejo za domačo proizvodnjo orožja, je pojasnil Zelenski.

"Odločitev potrebujemo zdaj, odvisna pa je zgolj od enotnosti voditeljev EU," je povedal. Voditelje je pozval, naj ne blokirajo odločitve.

Države članice so sicer načelni dogovor o samem posojilu že dosegle, ni pa še soglasja o podaljšanju obdobja za obnavljanje sankcij proti Rusiji glede zamrznjenega premoženja s šestih mesecev na tri leta. Madžarska, ki trenutno predseduje Svetu EU, meni, da je treba z odločanjem o tem počakati na rezultate ameriških volitev 5. novembra.

Skupina G7, vključno z EU, namerava namreč za odplačevanje posojila v skupni višini do 50 milijard dolarjev oziroma do 45 milijard evrov Ukrajini nameniti prihodke od upravljanja ruskega premoženja, zamrznjenega v okviru zahodnih sankcij. Zakonodajno podlago mora sprejeti EU, saj je na njenem ozemlju večina tega premoženja.

Michel je Zelenskemu in Ukrajincem ob prihodu na zasedanje zagotovil, da jim bo EU stala ob strani, dokler bo treba. "Vemo, da nujno potrebujete več podpore, vojaške in finančne," je dejal in napovedal razpravo o tem, kako pospešiti to podporo.

STA