Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ponoči nagovoril voditelje držav članic EU in se jim zahvalil za sankcije proti Rusiji, a obenem menil, da so jih uvedli nekoliko prepozno. Če bi se zanje odločili prej, se Rusija morebiti ne bi spustila v vojno proti Ukrajini, je voditeljem v Bruslju sporočil prek video povezave.
“Uvedli ste sankcije. Hvaležni smo. To so močni koraki,” je dejal. “A bilo je nekoliko pozno,” je dodal in dodal, da v primeru preventivnih sankcij vojne morda sploh ne bi bilo. Izpostavil je tudi plinovod Severni tok 2 in nakazal, da Rusija v primeru zgodnejše blokade ne bi ustvarila “plinske krize“.
Kritičen je do Madžarske
Znova se je na evropske države obrnil tudi s pozivom, naj odobrijo prošnjo Ukrajine za pridružitev Evropski uniji. “Tu vas pozivam – ne bodite pozni,” je dejal v nagovoru, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije.
V njem se je tudi ločeno obrnil na posamezne članice in pri tem izpostavljal njihovo raven podpore Ukrajini. Medtem ko je številne pohvalil, je drugim očital, da so bile bodisi pozne ali nenaklonjene ukrepom.
Zlasti je bil kritičen do Madžarske. “Tu se želim ustaviti in biti pošten. Enkrat in za vselej se morate odločiti, s kom ste,” je dejal. Državo je pozval, naj neha oklevati pri sankcijah in dopusti prevoz orožja, poroča britanski BBC.
Vrh EU za vzpostavitev solidarnostnega sklada za Ukrajino
Voditelji članic EU se v Bruslju od četrtka sestajajo na dvodnevnem vrhu, posvečenem prav Ukrajini. Med drugim so ponoči pozvali k vzpostavitvi solidarnostnega sklada za Ukrajino v pomoč tamkajšnji vladi pri zagotavljanju takojšnjih potreb in pri obnovi države po koncu vojne. Rusijo so tudi znova pozvali k ustavitvi agresije nad Ukrajino.
Voditelji so znova poudarili, da Rusija z vojno proti Ukrajini grobo krši mednarodno pravo ter povzroča ogromno smrti civilistov.
“Evropski svet od Rusije zahteva, da konča svojo vojaško agresijo na Ukrajino ter takoj in brezpogojno umakne vse svoje sile in vojaško opremo s celotnega ozemlja Ukrajine,” so zapisali voditelji.
Pozvali so k takojšnji ustavitvi napadov na civiliste in civilne objekte, med katerimi so tudi bolnišnice in šole. “Ti vojni zločini se morajo končati takoj,” so poudarili.
Rusija mora zagotoviti dobavo humanitarne pomoči
Izpostavili so, da sta obleganje pristaniškega mesta Mariupolj in drugih ukrajinskih mest ter onemogočanje humanitarnega dostopa s strani ruske vojske nesprejemljiva. Ruske sile morajo zagotoviti dobavo humanitarne pomoči v Mariupolj in druga oblegana mesta ter omogočiti varne poti do drugih delov države, so poudarili.
Ukrajini so znova zagotovili nadaljnjo politično, finančno, materialno in humanitarno podporo ter izrazili pripravljenost na hitro nadaljnje ukrepanje z dodatnimi sankcijami. Voditelji so pozvali tudi k pripravi vsega potrebnega za podporo članicam unije pri spoprijemanju z begunsko krizo. Članice so pozvali k pripravi kriznih načrtov za zagotovitev srednjeročnih in dolgoročnih potreb.
Glede ukrajinskega članstva v EU je Evropski svet zgolj potrdil izjavo iz Versaillesa izpred dveh tednov, da “priznava evropska pričakovanja Ukrajine,” poroča STA.
Ameriški predsednik Joe Biden je medtem na družbenem omrežju Twitter objavil, da Nato še nikoli ni bil tako enoten, kot je danes. “Putin prejema ravno nasprotno od tega, kar je nameraval dobiti ob invaziji v Ukrajino,” je še zapisal.
NATO has never been more united than it is today.
Putin is getting exactly the opposite of what he intended to have as a consequence of going into Ukraine.
— Joe Biden (@JoeBiden) March 25, 2022