Na svetovnih zemljevidih, kot jih poznamo, so države sveta predstavljene popačeno, ker njihova veličina oziroma merilo postavlja Evropo v središče. Nekatere države so zaradi tega predstavljene večje oziroma manjše, kot so v resnici. To popačenost je mogoče določiti s tako imenovanim “Goldberg-Gottov indeksom”, ki je doslej v najboljšem primeru znašala vrednost 4,5. Po novem pa naj bi vrednost indeksa znašala 0,8.

Moderni zemljevid je zrisal Belgijec Gerhard Mercator

Današnji zemljevid sveta sega v čas Belgijca Gerharda Mercatorja, ki velja za ustanovitelja sodobne znanstvene kartografije. Leta 1569 razvil dvodimenzionalno projekcijo zemeljske oble, ki je danes še vedno v uporabi in je znana kot “Mercatorjeva projekcija”. Je pa ena težava: na tem svetovnem zemljevidu je razmerje med državami in s tem njihova realna velikost popačena.

Nov zemljevid sveta, ki so ga razvili ameriški raziskovalci na univerzi Princeton, naj bi rešil ta problem. Šlo naj bi za najbolj natančen ploski zemljevid sveta doslej. Ta najbolj natančen zemljevid so razvili astrofizik Richard Gott, matematik Robert Vanderbei in fizik David Goldberg. Pri oblikovanju so “razrezali” globus in razvili dva krožna zemljevida, na katerih vsak prikazuje severno in južno poloblo ter meji na ekvator. “Samo sploščatili smo zemljo,” pojasnjuje Richard Gott v članku v znanstveni reviji Scientific American.

Nov zemljevid je natančen kot noben drug

Gott nov zemljevid primerja z vinilno ploščo. Kot so sporočili iz univerze Princeton, v zadnjih 2000 letih ni bilo nobenih dokazov o takšnem modelu zemljevida sveta, tudi patent za kaj podobnega ni bil vložen. Nov zemljevid ima odločilno prednost, in sicer prikazuje dejansko velikost držav bolje kot katerakoli drug. Njegov Goldberg-Gottov indeks pa ima vrednost 0,8.

Ta indeks sta ga razvila Goldberg in Gott leta 2007. Preučuje, kako dobro se zemljevid obnese pri vsaki od kategorij lokalne oblike, površine, razdalje, uklona, ​​poševnosti in pomanjkanja kontinuitete. Za primerjavo: globus, ki prikazuje vse države takšne, kot so, ima vrednost 0. Najboljši zemljevid doslej, Winkel-Triple-Projection, pa ima vrednost 4,5.

Zato je velikost držav in kontinentov popačena

Velikosti držav in celin med seboj nikoli ni mogoče natančno prikazati na dvodimenzionalnih zemljevidih, ker z dvodimenzionalno predstavo ukrivljene površine lahko vedno prikažemo samo nepopolno različico realnosti. V skladu z realnostjo so lahko prikazane bodisi površine in razdalje bodisi koti in razdalje. Vseh dejavnikov hkrati pa ni mogoče pravilno predstaviti v dveh dimenzijah.

Zaradi tega so države in kontinenti v medsebojnem razmerju videti manjši ali večji, kot so v resnici. Ker je Mercator v središču svojega zemljevida postavil Evropo, je na primer naša celina na običajnem zemljevidu videti veliko večja, kot je v resnici. To velja tudi za ZDA. Države, kot sta Grenlandija ali Rusija, se prav tako zdijo še posebej velike. Države južne poloble pa se v Mercatorjevi projekciji zdijo veliko manjše, kot so v resnici po površini.

Interaktivna karta

Kako močno so države na našem ”normalnem” Mercatorjevem zemljevidu izkrivljene, je mogoče videti na interaktivnem zemljevidu na spletni strani thetruesize.com. Države, kot so Kanada, Rusija in Grenlandija, niso niti približno tako velike, kot mislimo, da so. Medtem ko pogled Mercatorja kaže, da je Severna Amerika približno velikost Afrike, njegov zemljevid postavlja velikost celin v perspektivo in kaže, da je Afrika dejansko trikrat večja.

Spletna stran omogoča premikanje posameznih držav na zemljevidu. Na primer, če premaknemo ZDA tik ob Avstralijo, lahko vidimo, da sta obe državi skoraj enako veliki. In če Nemčijo premaknemo v smeri Grenlandije, je nenadoma videti ogromna. Grenlandija se po drugi strani zdi drobna, ko jo premaknemo do Južne Amerike.

Nemčija postane zelo velika, če jo premaknemo proti Grenlandiji, Foto: posnetek zaslona

Tudi Slovenija postane večja, če jo premaknemo proti Islandiji, Foto: posnetek zaslona