Pljučni rak je dolgo veljal za bolezen kadilcev, a ker se je uporaba tobaka v mnogih delih sveta zmanjšala, se je pojavil zaskrbljujoč problem: v porastu je pljučni rak pri ljudeh, ki nikoli niso kadili. Ta vrsta raka je sicer pogostejša v vzhodnoazijskih državah kot v zahodnih državah.
Kriva je onesnaženost zraka
Raziskavo, objavljeno v reviji Nature, so vodili raziskovalci z Univerze v Kaliforniji v San Diegu in Nacionalnega inštituta za raka (NCI), ki je del Nacionalnih inštitutov za zdravje (NIH). "Opažamo zaskrbljujoč trend, da ljudje, ki niso nikoli kadili, pogosteje zbolevajo za pljučnim rakom, vendar nismo razumeli, zakaj. Naše raziskave kažejo, da je onesnaženost zraka tesno povezana z istimi vrstami mutacij DNK, ki jih običajno povezujemo s kajenjem," je dejal eden od avtorjev študije, Ludmil Alexandrov.
Maria Teresa Landi, ki je tudi ena od avtoric omenjene raziskave, je povedala, da večina dosedanjih raziskav o pljučnem raku ni ločevala podatkov kadilcev od podatkov nekadilcev, kar je omejevalo vpogled v morebitne vzroke te bolezni. "Študijo smo zasnovali tako, da smo zbrali podatke ljudi, ki nikoli niso kadili, in uporabili genomiko za sledenje, katere izpostavljenosti lahko povzročijo te vrste raka," je dodala.
Študija izvedena na ljudeh iz celega sveta
Ekipa je analizirala pljučnega raka pri 871 nekadilcih, ki živijo v 28 regijah z različnimi stopnjami onesnaženosti zraka v Afriki, Aziji, Evropi in Severni Ameriki. Z uporabo sekvenciranja celotnega genoma so raziskovalci identificirali različne vzorce mutacij DNK, znane kot mutacijski podpisi. Z združitvijo teh genomskih podatkov z ocenami onesnaženosti so raziskovalci lahko ocenili dolgoročno izpostavljenost posameznikov onesnaženemu zraku.
Ugotovili so, da so imeli ljudje, ki niso nikoli kadili in so živeli v bolj onesnaženem okolju, bistveno več mutacij v pljučnih tumorjih, zlasti gonilne mutacije, ki neposredno spodbujajo razvoj raka in mutacijske podpise.
Poleg onesnaženosti zraka so odkrili še eno tveganje
Gre za aristolohično kislino, rakotvorno snov, ki jo najdemo v nekaterih tradicionalnih kitajskih zeliščnih zdravilih. Specifičen mutacijski podpis, povezan z aristolohično kislino, je bil odkrit skoraj izključno v primerih pljučnega raka pri Tajvancih, ki niso nikoli kadili.
"To sproža nove pomisleke o tem, kako lahko tradicionalna zdravila nenamerno povečajo tveganje za raka," je dejal Landi.