Ston, Nin in Pag. Trije obmorski kraji, ki jih ne povezuje le modrina Jadrana, ampak nekaj veliko bolj redkega – živa dediščina pridelave soli, stara več kot tisoč let. V času, ko sol nastaja v tovarnah in se meri v tonah na uro, na teh treh krajih še vedno dozoreva v ritmu narave, počasi, tiho in s spoštovanjem do tradicije.
Na Hrvaškem je bilo nekoč več kot 30 solin, danes pa je aktivna le še trojica – v Stonu, Ninu in na otoku Pagu. Vsaka od njih je zgodba zase, vse pa povezuje neka stara modrost, ki je kljubovala stoletjem sprememb, in sporočilo, ki je danes bolj aktualno kot kadarkoli: da dobre stvari potrebujejo čas.
Sol, ki diši po stoletjih
Vse tri soline pridobivajo sol po enakem, popolnoma naravnem postopku, s pomočjo morja, sonca in vetra. Ter brez industrije, brez umetnih dodatkov in predvsem brez hitenja.
Nastaja sol, bogata z minerali – magnezijem, kalcijem, kalijem in železom – in tisti najdragocenejši sloj, ki ga solinarji pobirajo ročno, solni cvet.
[[image_1_article_76989]]
Stonske soline
Če vas pot zanese na jug, na polotok Pelješac, vas bo v Stonu najprej očaral srednjeveški zid, ki se vije čez griče kot kitajski zid v malem. A prava zakladnica leži ob njegovem vznožju. To so Stonske soline, ki so tam že od 13. stoletja, po nekaterih virih pa celo še prej.
Ne gre le za bazene s slano vodo, temveč muzej na prostem, ki še živi. Vsako poletje tukaj še po starih metodah vedno ročno pobirajo sol , pod vročim dalmatinskim soncem. Sol v Stonu tako ni zgolj začimba, ampak je simbol vztrajnosti, znanja in ponosa. Zato ne preseneča, da so Stonske soline zaščitene kot kulturni spomenik.
[[image_2_article_76989]]
Sol, vredna zlata
V Ninskem zalivu, obkroženem z naravnimi lepotami in tišino lagune, najdemo soline z več kot 1500-letno zgodovino. V času Rimljanov je bila ninska sol tako cenjena, da so jo plačevali z zlatom – danes pa jo lahko pobiramo z lastnimi rokami, če se pridružimo eni izmed vodenih delavnic.
Sol iz Nina nastaja počasi, v sozvočju z naravo. In prav zato je tukajšnja voda tako čista – nahajajo se namreč v zaščitenem naravnem območju, kjer gnezdijo ptice in uspevajo redke rastline. Obiskovalci si lahko ogledajo Muzej soli in spoznajo, kako pomembna je bila sol nekoč, ko ni bila samoumevna, temveč dragocena kot denar.
Jutra v poljih soli
Na Pagu, otoku kamna, vetra in sira, najdemo Soline Pag, ki se ponašajo z več kot tisočletno tradicijo. Tukaj ni nič prepuščeno naključju, saj školjke čistijo vodo, vetrovi jo sušijo, sonce jo zgošča. Ljudje pa sol – kot nekoč – pobirajo z lesenimi lopatami in veliko mero potrpljenja.
Pag je danes znan tudi po solnem cvetu, ki je postal pravi gurmanski zaklad. Na voljo so tematski ogledi, program »Jutra v poljih soli«, in priložnost, da se kot obiskovalec preizkusiš v tej tihi umetnosti.
[[image_3_article_76989]]
Solna pot je projekt, ki povezuje Evropo
Troje solin je danes del evropskega projekta »Solna pot«, ki povezuje regije z živim solinarstvom po celi Evropi – od Portugalske do Hrvaške. Namen projekta ni le promocija, ampak tudi ohranjanje te krhke, a dragocene dediščine. Da bi sol ostala več kot le industrijski izdelek – da bi ohranila svojo zgodbo.
Vir: Hrvaška turistična skupnost Slovenije