Na dražbi londonske avkcijske hiše Sotheby's so pred dvema dnevoma prodali prvo umetnino humanoidnega robota. Gre za portret angleškega matematika, kriptografa in enega od prvih računalniških znanstvenikov Alana Turinga, ki je na dražbi dosegel ceno 1,23 milijona evrov.

2,2-metra velik portret z naslovom A.I. God, čigar avtor je prvi ultra realistični robotski umetnik na svetu z imenom Ai-Da, je presegel pričakovanja pred prodajo, ki so bila okoli 167.153 evrov.

Robot za govor uporablja umetno inteligenco

"Današnja rekordna prodajna cena za prvo umetniško delo umetnika humanoidnega robota, ki je bilo na dražbi, označuje trenutek v zgodovini moderne in sodobne umetnosti ter odraža vse večje presečišče med tehnologijo umetne inteligence in svetovnim umetniškim trgom," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz avkcijske hiše.

Robot Ai-Da, ki za govor uporablja umetno inteligenco, je ob tem povedal, da je ključna vrednost njegovega dela, da služi kot katalizator za dialog o nastajajočih tehnologijah. Dodal je, da "portret pionirja Alana Turinga vabi gledalce k razmisleku o božanski naravi umetne inteligence in računalništva, hkrati pa upošteva etične in družbene posledice teh napredkov".

Robot je tudi vizualno podoben ženski

Robot Ai-Da je dobil ime po Adi Lovelace, prvi računalniški programerki na svetu, zasnoval pa ga je Aidan Meller, specialist za moderno in sodobno umetnost..

Izjemno realistični robot, eden najnaprednejših na svetu, je vizualno podoben ženski z velikimi očmi in rjavimi lasmi. Da je ustvaril portret, je moral robot najprej izbrati slog, barvo, vsebino, ton in teksturo, nato pa si je s kamerami v svojih očeh ogledal sliko Turinga in nato ustvaril njegov portret.

STA