Leto dni po koncu največjega svetovnega eksperimenta s štiridnevnim delovnim tednom velika večina sodelujočih podjetij svojim zaposlenim še vedno omogoča skrajšani delovni teden, več kot polovica pa jih je povsem prešla na nov način dela.
Od junija do decembra 2022 so delavci v 61 britanskih podjetjih delali 80 odstotkov svojih običajnih delovnih ur za enako plačilo. V zameno so se zavezali, da bodo opravili 100 odstotkov svojega dela, piše CNN.
Vsaj 89 odstokov teh podjetij je še vedno izvajalo to politiko in najmanj 51 odstokov podjetij je do konca leta 2023 popolnoma prešlo na štiridnevni delovni teden, navaja poročilo, ki ga je objavil eden od organizatorjev poskusa.
Učinki izjemno ugodni za zaposlene
Študijo je v sredo objavila skupina strokovnjakov Autonomy, ki je izvedla raziskavo leta 2022 z neprofitnima organizacijama 4 Day Week Global in 4 Day Week UK Campaign v sodelovanju z raziskovalci z univerz Cambridge in Oxford ter Boston College. Učinki skrajšanega delovnega časa so bili po poročilu izjemno ugodni za zaposlene in njihova podjetja.
Zaposleni so poročali o boljšem fizičnem in duševnem zdravju, boljšem ravnotežju med delom in zasebnim življenjem, splošnem zadovoljstvu z življenjem in manjšem izčrpavanju dela.
»Ključno je, da rezultati po šestih mesecih niso posledica kratkoročnih vplivov. Ti učinki so resnični in dolgotrajni,« je povedala Juliet Schor, profesorica sociologije, ki je anketirala delavce, ki so sodelovali v poskusu.
Lažje zaposlovanje in manj odpuščanj
Vodje in izvršni direktorji v 28 podjetjih, ki so privolili na dodatna vprašanja, pravijo, da je štiridnevni delovni teden pozitivno vplival na njihovo podjetje. Polovica podjetij je imela nižjo fluktuacijo zaposlenih, tretjina je veliko lažje zaposlovala nove ljudi, 82 odstokov pa jih je poročalo o ugodnih učinkih na počutje zaposlenih.
Poročilo poudarja tudi metode, ki so jih organizacije uporabile za opravljanje štiridnevnega tedna, vključno z novimi načini organiziranja sestankov, delovne komunikacije in določanja prioritet.
Skoraj polovica od 61 podjetij, ki so sodelovala v raziskavi, je v trženjsko-oglaševalskem, storitvenem in neprofitnem sektorju. Preostanek obsega vrsto drugih panog, vključno z gradbeništvom, proizvodnjo, maloprodajo, zdravstvom in zabavo.
Zaposleni zadnja leta vse pogosteje zagovarjajo krajši delovni teden, še posebej potem, ko je na milijone zaposlenih med pandemijo prešlo na delo na daljavo in se prenehalo voziti na delo ter tako prihranilo čas in denar, je še poročal CNN.