Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po petem množičnem študentskem protestu v Srbiji danes v Boru sporočil, da po "neuspešni barvni revoluciji" sledi "uspešna kontrarevolucija" in napovedal, da bo kmalu celotno Srbijo pozval v Beograd, da bi "pokazali, da Srbija ni pest ovsa, ki jo bodo z lahkoto pozobali", poročajo srbski mediji.
Pozivi k protestu cez 14 dni
Shod so pripravili štiri mesece po zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je bilo 1. novembra lani ubitih 15 ljudi. Na koncu shoda so pozvali k novemu množičnemu protestu v Beogradu 15. marca.
S shodi, protesti, minutami tišine in blokadami več kot 60 fakultet po državi študenti zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče, za katero krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje. Zahtevajo objavo vseh dokumentov o prenovi ter kaznovanje odgovornih, tudi za napade na protestnike.
Po Vučićevo izpolnjene zahteve študentov
Vučić medtem trdi, da so izpolnili vse zahteve študentov, in jih neuspešno poziva k dialogu, saj vztrajajo, da za izpolnitev zahtev ni pristojen.
V soboto je Vučić zatrdil, da podpora študentom v srbski družbi pada in da zato pričakuje radikalizacijo protestov.
Danes je nato na zborovanju v Boru proteste označil za "upor privilegiranih in bogatih", saj da v njih sodelujejo tudi zaposleni na državnih institucijah z najvišjimi plačami - od profesorjev z univerz do javne Radiotelevizije Srbija (RTS).
Obtožbe na račun RTS
RTS je obtožil, da je postala "javni servis študentskih plenumov in opozicijskih strank", ker da so v sobotnem poročilu z množičnega shoda iz Niša iz niškega dopisništva poročali, da je "odjeknila tišina". Zaradi tega so v soboto provladni spletni mediji poročali o državnem udaru, ker da so študenti in opozicija prevzeli RTS.
Premier in predsednik vladajoče Srbske napredne stranke Miloš Vučević je medtem danes izrazil pričakovanje, da se bo situacija glede protestov in blokad razrešila v naslednjih dveh tednih in da 15. marca, ko je napovedan nov množičen študentski protest v Beogradu, ne bodo mogli zrušiti države, poroča srbski portal N1.