Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ob koncu leta 2024 na televiziji Prva razkril obstoj posebne skupine znotraj svoje Srbske napredne stranke, ki jo imenuje "lojalisti". Po njegovih besedah gre za skupino 17.000 ljudi, ki ga podpirajo brezpogojno in so pripravljeni na spopad z nasprotniki, poroča Index.hr.

Skrajni in prorusko usmerjeni

Vučić je priznal, da je za njegov okus skupina nekoliko skrajna, saj so na ustanovni konferenci s krvjo prisegli, da ne bodo sodelovali s političnimi nasprotniki. Člani te skupine, ki jih poimenjuje "Špartanci", so večinoma prorusko usmerjeni in se zavzemajo za neodvisno Srbijo. Rekel je, da so to častni ljudje, ki niso bogati in so ga pripravljeni braniti do smrti.

Pravi, da jih je zdaj že 17.000, med njimi pa sta tudi njegov brat in »še nekdo« iz družine.

"Ne zanimajo jih ministrski položaji, ampak so kot varuhi ognja. Vedno so se ostro borili proti tokovom, ki prihajajo iz zahodnega obveščevalnega sektorja. Večinoma so prorusko usmerjeni. So za svobodno, neodvisno Srbijo, a če bodo morali izbirati, bodo vedno bolj proruski," je dejal Vučić. Dodal je, da so se ostro zoperstavili opozicijskemu voditelju Draganu Đilasu, ki je bil pred kratkim napaden.

Grožnja opoziciji in študentskim protestom?

Analitiki menijo, da Vučićeve besede nakazujejo grožnjo tako opoziciji kot tudi notranjim nasprotnikom v lastni stranki. Obenem opozarjajo na možnost nasilja, saj je skupina po njihovem mnenju oblika vzporedne paravojske.

Sonja Biserko, predsednica Helsinškega odbora za človekove pravice Srbije, je ocenila, da Vučić z "lojalisti" poskuša prestrašiti študente, ki so začeli proteste po tragični nesreči v Novem Sadu. "Gre za mladino, ki zahteva odgovornost institucij. Vučić pa jim ne zna ponuditi odgovora, zato posega po grožnjah," je dejala.

Politični analitiki opozarjajo, da Vučićevi "Špartanci" delujejo kot paralelni represivni aparat pod nadzorom njegovega brata Andreja Vučića. To bi lahko, po njihovem mnenju, državo pahnilo v še večje politične in družbene napetosti.