Kardinali bodo že ob zaprtju vrat v Sikstinsko kapelo danes prvič prejeli volilne lističe, ki jih nato izpolnijo z imenom kandidata in prepognjene polagajo na srebrn pladenj, s katerega jih nato premeščajo v posodo na mizo, postavljeno pred Michelangelovo fresko Poslednja sodba.
Danes naj bi glasovali le enkrat. Teoretično je mogoča izvolitev novega papeža že v prvem glasovanju, a tega danes še nihče ne pričakuje. Dim, ki bo sporočil rezultat, naj bi se iz dimnika nad kapelo pokadil okrog 19. ure. Izvolitev oznani bel dim, črn pa pomeni, da papeža še niso izbrali.
Volitve so tajne, bodoči papež bo za izvolitev potreboval 89 glasov
Poglavarja Cerkve izbira 133 kardinalov, mlajših od 80 let, kar je največ doslej. Prihajajo iz 71 držav, prvič doslej jih je manj kot polovica iz Evrope, 108 jih je imenoval Frančišek.
Volitve so tajne, ves čas volitev je kardinalom prepovedan stik z zunanjim svetom in so pod prisego zavezani molčečnosti. Da bi zagotovili popolno tajnost, morajo kardinali predati svoje telefone, Sikstinsko kapelo pa so že pred tem preverili za morebitne prisluškovalne naprave in v njej obenem namestili motilce signala.
Glasujejo tako, da na volilne lističe zapišejo ime tistega, za katerega po svojem prepričanju in navdihu Svetega duha menijo, da je najprimernejši za papeža. Glasujejo lahko največ štirikrat na dan - dvakrat dopoldne in dvakrat popoldne, dim se pokadi dvakrat dnevno.
Za izvolitev sta potrebni dve tretjini veljavnih glasov vseh navzočih kardinalov elektorjev, kar tokrat pomeni 89 glasov.