Pred začetkom konklava, ki se bo v sredo začel z volitvami novega papeža, je v Rim prispelo vseh 133 kardinalov elektorjev, je danes sporočil tiskovni predstavnik Vatikana Matteo Bruni. Kardinali so se danes zbrali tudi na deseti kongregaciji, kjer so razpravljali o aktualnih razmerah v Katoliški cerkvi, poroča Vatican News.

Večina kardinalov je še razmeroma mladih in bodo na konklavu sodelovali prvič

Na zadnji kongregaciji je sodelovalo 179 kardinalov, od tega 132 s pravico glasovanja – torej mlajših od 80 let. Skupno ima volilno pravico 135 kardinalov, a sta se zaradi bolezni dva opravičila, njuni imeni nista bila razkriti.

Gre za doslej največje in najbolj raznoliko skupino kardinalov elektorjev, ki prihajajo iz kar 71 držav. Približno 80 odstotkov jih je imenoval prav Frančišek, prvi papež iz Latinske Amerike, ki je umrl 21. aprila. Večina teh kardinalov je še razmeroma mladih in bodo na konklavu sodelovali prvič.

V sredo popoldne se bodo prvič zbrali v Sikstinski kapeli, kjer bodo pod Michelangelovimi freskami izbirali novega papeža. Čeprav je običajno, da novi papež pride iz vrst kardinalov, zgodovina pozna tudi izjeme, ko izbrani niso bili niti duhovniki. Prvo glasovanje je predvideno že v sredo, v naslednjih dneh pa lahko kardinali glasujejo do štirikrat dnevno. Za izvolitev je potrebna dvotretjinska večina, kar pomeni najmanj 89 glasov.

Med volitvami so kardinali popolnoma odrezani od zunanjega sveta, konklave pa lahko traja več dni. Na balkonu bazilike svetega Petra, od koder bo novi papež prvič nagovoril vernike, so danes že obesili značilne rdeče zavese, poroča AFP.