Velik del Evrope že več dni tare močan vročinski val, ki je s seboj prinesel izjemno visoke temperature, zdravstvene zaplete in celo smrtne žrtve. Po napovedih vremenoslovcev pa naj bi se ekstremne razmere danes začele umirjati, saj se nad celino s zahoda pomika hladnejša vremenska fronta.
Smrtne žrtve po celotni Evropi
V Franciji sta zaradi vročine umrla dva človeka, več kot 300 jih je po poročanju ministrice za ekološki prehod potrebovalo zdravniško pomoč. Vremenska služba Meteo France je sporočila, da bodo temperature v prihodnjih dneh padle pod 30 stopinj Celzija, na vzhodu države ob meji z Nemčijo pa lahko že danes in v četrtek pričakujejo močne nevihte. Letos je bil junij v Franciji drugi najbolj vroč po letu 1900, takoj za rekordnim junijem 2003.
Na vrhuncu vročinskega vala se je znašla Nemčija, kjer je danes pričakovati temperature tudi nad 40 stopinjami Celzija. Vremenoslovci opozarjajo, da se bo živo srebro v večjem delu države gibalo med 34 in 38 stopinjami. Že do četrtka pa naj bi se razmere umirile. Medtem so gasilci v Spodnji Saški zaradi vročine z vlaka reševali več deset potnikov, pri čemer je več ljudi zaradi dehidracije in težav s krvnim tlakom potrebovalo pomoč.
Še hujše posledice vročine pa beležijo v Španiji. V Kataloniji so gasilci na pogorišču enega izmed dveh gozdnih požarov v provinci Lerida našli dve trupli. V Barceloni in Cordobi sta že v soboto zaradi vročinskega udara umrla dva cestna delavca, v mestu Valls pa je življenje izgubil dveletni deček, ki je bil več ur zaprt v avtomobilu.
Izpadi elektrike zaradi intenzivne uporabe klimatskih naprav
Podobno vročinski val pustoši tudi po Italiji. V torek so v Firencah, Bergamu in okolici Milana zabeležili izpade elektrike, kar pripisujejo preobremenjenosti omrežja zaradi intenzivne uporabe klimatskih naprav. Električno podjetje Enel je sporočilo, da je vročina povzročila pregrevanje in raztezanje kablov. Posledice so bile vidne tudi na ulicah - številne trgovine so se zaprle, semaforji so prenehali delovati, ljudje so ostali ujeti v dvigalih.
Na severu Italije vročino spremljajo tudi močne nevihte, ki so povzročile številne težave. V Dolomitih je plaz zasul cesto proti znanemu alpskemu letovišču Cortina d’Ampezzo, v kraju Vipiteno na Južnem Tirolskem pa je zaradi 100 milimetrov padavin v dveh urah prišlo do poplav in več deset gasilskih intervencij.
Čeprav vročinski val v prihodnjih dneh popušča, vremenoslovci opozarjajo, da se bodo vremenski ekstremi - od suše do neurij - še naprej izmenjevali in zahtevali odziv prebivalstva in oblasti.