Španski zdravniki so danes izvedli prvo vsedržavno stavko po 25 letih. Ob hitrem porastu bolnikov s covidom-19 so zahtevali boljše delovne pogoje in večje priznanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Med stavko je okoli 50 zdravnikov v belih haljah ob ustrezni varnostni razdalji protestiralo pred parlamentom v Madridu.

V Španiji je danes s svojega delovnega mesta odšlo okoli 85 odstotkov od 267.000 zdravnikov. Številni med njimi so delovno mesto zapustili le simbolično, saj so se morali vrniti k svojim pacientom, so sporočili s pristojnega sindikata CESM, ki je pozval k 24-urni stavki.

Čeprav so v Španiji zadnjem letu potekale številne regionalne stavke zdravnikov, je danes prvič po letu 1995 stavka zdravnikov potekala po celi državi.

Eden od zdravnikov, ki je protestiral pred parlamentom, Sergio Casabona, je povedal, da jim je prekipelo, ko je vlada odločila, da bodo zdravnike premeščali ne glede na njihovo specializacijo. Ministrstvo za zdravje je reformo utemeljilo, češ da bodo lahko le tako okrepili boj proti pandemiji.

V Španiji tako kot v drugih evropskih državah beležijo rekordno število novih okužb z novim koronavirusom na dnevni ravni, povečuje se tudi število hospitalizacij. Država je prejšnji teden postala prva članica EU, ki je potrdila več kot milijon okužb s koronavirusom, covid-19 pa je zahteval več kot 35.000 življenj.

STA