V gruzijskem parlamentu, ki je danes razpravljal o zakonu o tujih agentih, je izbruhnil prepir in med poslanci je prišlo tudi do prerivanja. V prestolnici Tbilisi se medtem pripravljajo na proteste proti spornemu zakonu, ki bi po zgledu ruske zakonodaje omejil delovanje iz tujine financiranih medijskih in nevladnih organizacij.

Vladajoča stranka Gruzijske sanje je v začetku meseca na presenečenje mnogih naznanila, da je v parlamentarno proceduro ponovno vložila predlog zakona, katerega tarča bi po mnenju kritikov bile nevladne in medijske organizacije ter posamezni novinarji, ki prejemajo sredstva iz tujine.

Poslanec opozicije s pestjo v glavo udaril poslanca vladajoče stranke

Vlada je sicer predlog zakona po zgledu ruske zakonodaje o tujih agentih želela sprejeti že marca lani, a je od namere odstopila po množičnih protestih.

Glede na prvotno različico iz lanskega leta je besedilo spremenjeno le v navedku, da se bodo morale skupine registrirati kot "organizacije, ki sledijo interesom tuje sile" in ne kot "agenti tujega vpliva". Razen tega vsi drugi deli ostajajo nespremenjeni.

Ko se je danes v parlamentu v Tbilisiju začela razprava o besedilu zakona, se je več poslancev sprlo sredi dvorane, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Video posnetek s seje parlamenta prikazuje poslanca opozicije, ki je s pestjo v glavo udaril poslanca vladajoče stranke, ki je sodeloval pri pripravi zakona, to pa je povzročilo prerivanje in naposled prekinitev prenosa v živo.

Pred parlamentom protest

Pred parlamentom se je že zjutraj zbralo več deset Gruzijcev, da bi protestirali proti spornemu zakonu, za katerega kritiki trdijo, da bi po zgledu podobnega ruskega zakona lahko služil za utišanje in ustrahovanje oporečnikov. Nasprotniki so tudi prepričani, da zakon spodkopava prizadevanja Gruzije za članstvo v EU.

Zvečer je načrtovan tudi velik protestni shod, nekateri protestniki pa so že pred samim začetkom danes razobesili veliko zastavo EU in vzklikali "Ne ruski zakon!". Prejšnji teden je v Tbilisiju proti načrtu vlade, ki želi sporni zakon sprejeti do maja, protestiralo kakih 8000 ljudi.