V Franciji so se protesti proti sporni pokojninski reformi marsikje sprevrgli v nasilne. V Bordeauxu so protestniki zažgali mestno hišo, v Parizu so v policiste metali kamenje in molotovke. O nemirih so poročali tudi iz Nantesa, Rennesa in Lorienta, navaja RTVS.
Ni znano, kdo je zažgal mestno hišo
Četrtkovih protestov se je po celotni Franciji udeležilo več kot milijon ljudi, samo v Parizu 119.000. Zaradi nemirov je policija proti njim uporabila solzivec in palice, pojavili so se tudi zamaskirani posamezniki, ki so razbijali izložbe trgovin in uničevali predmete na ulicah. Ranjenih 123 policistov, aretirali pa so 80 protestnikov. Zaradi protestov je bil močno oviran promet po državi, zaprte so bile šole in več turističnih znamenitosti, med njimi Eifflov stolp in palača v Versaillesu.
FRANCE – The town hall of Bordeaux is burning. All of France is burning. Your media is virtually silent.
Rage is as contagious as a virus. They don’t want you to know. And now you do 🔥
— Bernie’s Tweets (@BernieSpofforth) March 23, 2023
V Bordeauxu so zagorela vrata pri mestni hiši. Zaenkrat še ni znano, kdo je odgovoren za incident. Ogenj so gasilci kmalu pogasili, poroča BBC.
Vlada je potrdila, da je situacija kritična
Prihaja tudi do večjih težav pri oskrbi z gorivom zaradi stavk v rafinerijah. Vlada je po navedbah AFP potrdila, da je “situacija kritična” – na 15 odstotkih francoskih bencinskih servisov naj bi primanjkovalo goriva, v več departmajih na zahodu države pa naj bi takšnih servisov bilo več kot 40 odstotkov. S pomanjkanjem goriva se poleg bencinskih servisov soočajo letališča, predvsem v pariški regiji. Generalni direktorat za civilno letalstvo (DGAC) je pozval letalske družbe, naj danes in v petek odpovedo 30 odstotkov letov na letališču Pariz-Orly in 20 odstotkov na drugih letališčih v regiji.
Obsežne motnje v prometu so znova sprožile tudi vprašanje, če bo Francija lahko gostila britanskega kralja Karla III., ki naj bi v nedeljo prispel v Pariz na prvi državniški obisk v tujini v času svojega vladanja. Britanska vlada je danes sporočila, da pri načrtovanju obiska ne bo sprememb.
Do novih protestov prihaja po tem, ko je francoska vlada minuli četrtek s pomočjo ustavnih pooblastil in mimo parlamenta sprejela sporno reformo, s katero se upokojitvena starost z 62 zvišuje na 64 let, obenem pa se podaljšuje čas vplačevanja prispevkov v pokojninsko blagajno. Reformo in proteste je v sredinem televizijskem intervjuju naslovil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, toda sindikatov in nasprotnikov reforme ni prepričal.
Sindikati so nove proteste napovedali za prihodnji torek, kar bo sovpadalo z državniškim obiskom britanskega kralja Karla III. v Franciji. Prav v torek naj bi bil po napovedih Karel III. v Bordeauxu. Notranji minister Gerald Darmanin je zavrnil vse skrbi zaradi visokega obiska – zatrdil je, da “varnost v državi ni nikakršna težava” in da je monarh vedno dobrodošel.