Požari na Mauiju so izbruhnili v torek in se hitro razširili po turističnem zahodnem delu otoka in v goratem predelu notranjosti. Najhuje je bilo v mestu Lahaina s 13.000 prebivalci, kjer je do tal zgorelo več deset hiš, prizadeto pa je tudi zgodovinsko jedro te nekdanje prestolnice havajskega kraljestva.

Ameriški predsednik Joe Biden je izrazil sožalje prizadetim, se zahvalil reševalcem in mobiliziral vse zvezne vire na Havajih za pomoč. Na Havajih je sedež ameriške tihomorske flote in s helikopterji pomaga mornarica, vključno z marinci, obalna straža pa je že v sredo iz Tihega oceana potegnila 14 ljudi, ki so se pred ognjem in dimom zatekli v vodo.

Ameriško ministrstvo za promet z letalskimi družbami usklajuje evakuacije turistov z Mauija. V sredo jih je na glavnem letališču Kahului obtičalo okrog 2000, zanje pa v Honoluluju na sosednjem otoku Oahu pripravljajo začasno zavetišče v Konvencijskem centru skupaj z domačini, ki jih bodo prav tako evakuirali.

Veter je pred tem ruval drevesa, tresel hiše in podiral daljnovode, zaradi česar je bilo na Mauiju brez elektrike najmanj 14.500 odjemalcev.

Poleg šestih smrtnih žrtev je bilo tudi več kot 20 ranjenih. Nacionalna vremenska služba ZDA je sporočila, da je ogenj pomagal razpihovati orkan Dora. Ta je bil sicer v torek in sredo daleč južno od Mauija, vendar pa je povzročal sunke vetrov, ki so dosegali do 126 kilometrov na uro.

Zaradi tega uvodoma požara niso mogli gasiti s helikopterji ali letali, niti niso dobili popolnega pregleda nad uničenjem iz zraka. V sredo se je veter umiril in gašenje se je lahko začelo tudi iz zraka, skupaj z evakuacijami.

Trije požari so zajeli tudi Veliki otok, vendar pa od tam niso poročali o smrtnih žrtvah, ranjenih ali uničenih hišah. Enega od požarov so v sredo že spravili pod nadzor, je povedal župan okrožja Veliki otok Mitch Roth.