Po Evropi so veča število poostrenih ukrepov za zaustavitev hitrega širjenja koronavirusa in vedno večjega števila smrtnih žrtev zaradi virusa covid-19. Prav to je bil tudi razlog, ki je v preteklih dneh številne prebivalce priklical na ulice, da bi izrazili svoj upor proti uvedenim ukrepom. V nekaterih mestih so se protesti razvili celo v medsebojna obračunavanja in spopade. Poostreni ukrepi v največji meri prinašajo zapiranje lokalov, policijsko uro, nošenje zaščitnih mask, ohranjanje medsebojne razdalje, v nekaterih mestih pa tudi karanteno celotnega območja.

Na Češkem uporabili solzivec in vodne topove

Češka policija je v nedeljo uporabila solzivec in vodne topove, da bi razgnala več sto protestnikov v Pragi, ki so napadli policiste in jih obmetavali s steklenicami, kamenjem in drugimi predmeti. U spopadih med protestniki in policisti je bilo poškodovanih najmanj 20 oseb. Na protestih je bilo sicer več tisoč ljudi, med njimi tudi nogometni in hokejski navijači, ki so protestirali proti ukrepom, med katerimi je tudi prepoved športnih tekmovanj in zapiranje lokalov in restavracij. Prepovedano je tudi zbiranje več kot šest oseb, vendar je zbiranje do 500 oseb dovoljeno, v primeru, da so ti razdeljeni v skupine po 20 ljudi in da nosijo zaščitne maske. Številni protestniki mask niso nosili.

V Cetinjah zaprli krožišče

Proti vladnim ukrepom so se uprli tudi v Črni Gori. Cetinjski gostinci so včeraj v znak protesta proti ukrepom NKT (Nacionalno koordinacionalno telo), s katerimi so zaprli gostinske objekte v mestu, postavili zapore na krožišču v smeri Podgorice in Budve. Z zaporami bodo bodo nadaljevali vsak večer od 19. do 21. ure, če ukrepa ne bodo ukinili, so povedali predstavniki gostincev in obenem opozorili, da lahko zaradi zapiranja lokalov brez dela ostane približno 2000 ljudi.

V boj za svobodo tudi v Parizu

Od nedelje je policijska ura uvedena tudi v Parizu, kjer je bil zaradi omenjenega ukrepa in številnih drugih, organiziran neprijavljen protest proti novim ukrepom, ki omejujejo pandemijo novega koronavirusa. V Parizu in še osmih francoskih regijah je bila namreč uvedena policijska ura, ki bo vsak dan in predvidoma mesec dni trajala od 21. ure zvečer pa vse do 6. ure zjutraj. “Svoboda, svoboda,” je vzklikalo nekaj sto protestnikov, ki so na ulico metali smetnjake, policija pa je, kot navajajo francoski mediji, po tridesetih minutah uspela, da so se zbrani razkropili.

Oxford street preplavili plakati

S protesti so pričeli tudi v Veliki Britaniji. Borci proti karanteni so se gibali po ulici Oxford, eni najprometnejših svetovnih trgovskih ulic. Protestniki so namreč mnenja, da so omejitve proti virusu covid-19 nepotrebne in obenem kršijo njihove človeške pravice. Nekateri so nasprotovali tudi nošenju mask in cepljenju. Nekaj protestnikov je nosilo tudi transparente, na katerih je pisalo: “Moje telo – moja izbira, NE obveznim maskam.” Britanske oblasti so zaprle tudi pube in bare na območjih severne Anglije, obenem pa je omejeno tudi druženje v Londonu in drugih delih države.