V Avstriji ni vsak dan priložnost videti, kako v zrak poleti 1,5 milijona kilogramov jekla. Prav to se je zgodilo v soboto v Triebnu, kraju v avstrijskem okrožju Liezen, kjer so v nekdanji tovarni magnezita spektakularno porušili 70 metrov visoko tovarniško stavbo.

Tovarna magnezita nekoč zaposlavala 1000 ljudi

Skoraj ves Trieben se je zbral, da bi spremljal konec nekega obdobja. Tovarna magnezita, ki je nekoč zaposlovala do tisoč ljudi, je svoja vrata zaprla pred tremi leti. Ob rušenju se je z njo simbolično poslovila tudi skupnost, ki jo je dolgoletna industrijska dejavnost močno zaznamovala.

»Za podjetje sem delal 38 let,« je povedal Norbert Wilding, nekdanji delavec tovarne. Ob pogledu na rušenje ni skrival čustev – prizor mu je bil, kot je dejal, "malo boleč".

"Vsako rušenje je tudi nov začetek"

Tovarna je bila več kot stoletje ključni del triebenskega gospodarstva, a se je njena zgodba zaključila leta 2022. Z zdajšnjim rušenjem pa se brišejo tudi še zadnje sledi njene fizične prisotnosti.

»Vsako rušenje je tudi nov začetek,« je ob tem poudaril župan Triebna Klaus-Emmerich Herzmaier. »Veitsch Magnesitwerke ni bil le pomemben del gospodarstva, temveč tudi delodajalec in gonilna sila razvoja mesta.«

Spektakel s 1500 tonami jekla

Rušenje je bilo zahteven in natančno načrtovan podvig. Stolp se je zrušil v prostem padu, 1500 ton jekla pa so s pomočjo 48 kilogramov eksploziva spretno sprostili z nosilcev. »To ni vsakdanja naloga. V Avstriji smo imeli le eno rušenje te velikosti pred tem,« je za ORF pojasnil strokovnjak za miniranja Günther Schadn.

Dogodek je bil tako pomemben, da so Avstrijske zvezne železnice (ÖBB) zaradi varnosti za krajši čas celo ustavile železniški promet.

Prostor za nove začetke

Vreme je pri tem odigralo svojo vlogo – dež je pomagal, da se prah po eksploziji ni razširil v bližnjo okolico. Za marsikoga je bil trenutek rušenja mešanica žalosti in olajšanja.

»Bil je žalosten trenutek, hkrati pa tudi vesel – končno smo se znebili te stavbe in ustvarili prostor za prihodnost,« je dejal nekdanji delavec Markus Tiffner.

Dela na območju se bodo nadaljevala vse do jeseni. Največji preostali simbol industrijske preteklosti, 140 metrov visok dimnik z imenom »Langer Ernst«, bodo odstranili 18. oktobra. Po tem bo Trieben pripravljen na novo poglavje – z novimi podjetji in novimi delovnimi mesti.