V incidentu je umrl eden od udeležencev zborovanja, poročajo ameriški mediji. Televizija ABC poroča, da je bil napadalec ustreljen, Trumpa pa so pripadniki tajne službe, ki ga varujejo, nemudoma odpeljali na varno. Na incident se je nemudoma odzval predsednik ZDA Joe Biden in obsodil napad.
Odzval se je Joe Biden in nekateri bivši predsedniki
Trenutni predsednik je po ostri obsodbi poskusa atentata na Donalda Trumpa govoril po telefonu z bivšim predsednikom ZDA, je na kratko sporočila Bela hiša, ki ni izdala podrobnosti vsebine pogovora. Biden je nemudoma ostro obsodil napad in ga označil za bolnega. "Ne smemo dovoliti, da se to dogaja. Ne smemo biti takšni. Takšno politično nasilje v ZDA je nezaslišano in ga morajo vsi obsoditi," je v nagovoru Američanom dejal Biden, ki se je čez noč vrnil v Belo hišo iz Delawara, kjer je preživljal vikend. Napad obsojajo vsi ameriški politiki ne glede na stranko. Med prvimi so ga obsodili bivši predsedniki Bill Clinton, Barack Obama in George Bush mlajši.
Vendar pa so nekateri republikanski politiki za atentat že začeli obtoževati demokrate. Senator iz Ohia J.D. Vance, ki je v ožjem izboru za Trumpovega podpredsedniškega kandidata, je sporočil, da je atentat neposredna posledica tega, da Bidnova predsedniška kampanja trdi, da je Trump avtoritativni fašist, ki ga je treba zaustaviti za vsako ceno. Biden je bil previden in incidenta ni takoj označil za poskus političnega atentata. "Imam mnenje, nimam pa še nobenih dejstev," je novinarjem povedal Biden in izrazil olajšanje zaradi novic, da je Trump glede na poročila v redu. Trumpov sin Donald Trump mlajši je sporočil, da je govoril z očetom, in dejal, da se ne bo nikoli nehal boriti za rešitev Amerike ne glede na to, kaj vse bodo radikalni levičarji storili proti njemu.
Poskus atentata so pokomentirali tudi razni svetovni voditelji
Tiskovna agencija AFP navaja, da so številni predsedniki držav in vlad obsodili politično nasilje in izrazili podporo prizadetim med strelskim napadom. "Znova smo priča nesprejemljivemu nasilju nad političnimi predstavniki," je sporočil visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Josep Borell. Britanski premier Keir Starmer je izrazil zaprepadenost nad šokantnimi prizori in sporočil, da politično nasilje nima prostora v naši družbi v nobeni obliki. Madžarski predsednik Viktor Orban in velik zaveznik Trumpa je omenil temne čase in dejal, da misli na Trumpa in moli zanj. Argentinski predsednik Javier Milei je za atentat obtožil mednarodno levico. "V paniki zaradi porazov na volitvah se zatekajo k terorizmu, da vsilijo svojo nazadnjaško in avtoritarno agendo," je dejal. Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je dejal, da morajo strelski napad ostro obsoditi vsi branilci demokracije in političnega dialoga.
AFP navaja med drugim tudi indijskega premierja Narendro Modija, ki je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi napada na njegovega prijatelja Trumpa. Avstralski premier Anthony Albanese je izrazil olajšanje, da je Trump na varnem in dejal, da v demokratičnem procesu ni prostora za nasilje. Napad je obsodil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je izrazil šok zaradi očitnega napada in dejal, da moli za Trumpovo varnost in hitro okrevanje, piše STA.
Podrobnosti incidenta še niso znane
Trump je govoril na zborovanju privržencev, nakar sta odjeknila najmanj dva strela. Trump se je takoj prijel za desno uho, kamere pa so pokazale, da pri ušesu krvavi. Agenti tajne službe so skočili na oder, obkolili Trumpa in ga zvlekli stran, medtem ko je navzočim v dvorani kljubovalno dvignil pest, poroča ABC, ki dodaja, da je bil osumljeni strelec ustreljen in ubit, v napadu pa je umrla tudi oseba, ki je bila na zborovanju. Tajna služba je kasneje sporočila, da je bila v napadu ubita ena oseba, dve pa sta bili resno poškodovani. CNN navaja besede prič incidenta, ki pravijo, da so pripadniki tajne službe pokončali napadalca, ki je streljal od daleč zunaj območja zborovanja, ki je potekalo na prostem.
Tajna služba je kasneje na mediju X objavila, da je Trump na varnem, kar je kasneje tudi potrdila njegova predsedniška kampanja, ki je dodala, da so ga pregledali v bližnji bolnišnici. Po streljanju je na prizorišču zborovanja nastala panika in ljudje so se razbežali na vse strani. Mikrofon je bil še vedno vključen, ko so agenti tajne službe obkrožili Trumpa, ki jih je zaprosil, naj mu dovolijo, da si znova natakne čevlje. Če se bo izkazalo, da je šlo za atentat, bo to prvi poskus atentata na ameriškega predsednika (tistega na položaju ali bivšega) po letu 1981, ko je John Hickley v Washingtonu skušal ustreliti Ronalda Reagana.
Zadnji uspešen atentat na ameriškega predsednika se je zgodil 1963, ko je bil v Dallasu ubit demokrat John F. Kennedy. Njegov brat Robert Kennedy je bil ustreljen leta 1968 med predsedniško kampanjo.
Trump je poskus atentata preživel
Nacionalni odbor republikanske stranke je kasneje sporočil, da bo nacionalna konvencija za potrditev Trumpove predsedniške kandidature v Milwaukeeju potekala v skladu z urnikom. Začela se bo v ponedeljek, Trump pa bo na koncu v četrtek sprejel nominacijo, poroča televizija CNN, ki navaja neimenovanega republikanskega uradnika.
Oglasil se je tudi Trump, ki se je zahvalil tajni službi in drugim policijskim agencijam za hitro ukrepanje. Izrazil je sožalje žrtvam in dejal, da je neverjetno, da se lahko kaj takega zgodi v ZDA. "O strelcu, ki je mrtev, ni nič znanega. Ustreljen sem bil z nabojem, ki je prebil zgornji del mojega desnega ušesa. Nemudoma sem vedel, da je nekaj narobe, ker sem slišal šum, strele in takoj občutil naboj skozi kožo. Bilo je veliko krvi in sem se zavedel, kaj se dogaja. Bog blagoslovi Ameriko," je sporočil Trump.
Podrobnosti o atentatorju še niso potrjene
Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je potrdil, da je šlo pri napadu na predsedniškega kandidata republikancev Donalda Trumpa za poskus atentata. Imena napadalca, ki je bil ubit, še niso razkrili, šlo pa naj bi za osamljenega strelca. "To noč se je zgodil poskus atentata na nekdanjega predsednika Trumpa," je dejal predstavnik FBI Kevin Rojek na novinarski konferenci. Predstavniki tajne službe in FBI so na skupni novinarski konferenci v podeželskem kraju Butler v Pensilvaniji povedali, da še niso pripravljeni razkriti podrobnosti o atentatorju ali njegovem motivu, ker preiskava še poteka. Povedali pa so, da ni dokazov, da bi šlo za kaj drugega kot osamljenega strelca. "Ni razloga za to, da bi verjeli, da še obstaja kakršna koli nevarnost," je dejal predstavnik pensilvanijske policije. "Pripadniki tajne službe so napadalca ustrelili in je umrl," pa je povedal tiskovni predstavnik tajne službe Anthony Guglielmi.
Ameriške televizije na podlagi neimenovanih policijskih virov poročajo, da je bil atentator, ki so ga pokončali pripadniki tajne službe, mlajši moški star okrog 20 let. Streljal je s strehe poslopja blizu zborovanja in izven zavarovanega območja.
New York Post je kasneje sporočil, da je napadalec identificiran kot Thomas Matthew Crooks. 20-letnik iz Bethel Parka v Pensilvaniji je na nekdanjega predsednika izstrelil najmanj osem nabojev s strehe 130 metrov stran od odra. Crooks je po poročanju ameriških medijev živel v kraju Bethel Park, okoli ure vožnje stran od Butlerja. Bil je registriran republikanec in bi lahko letos prvič volil na predsedniških volitvah. Obenem so ga našli na seznamu demokratskih donatorjev, saj je leta 2021 za enega od njihovih projektov namenil 15 dolarjev.