V Nemčiji je izbruhnila novica o domnevnem testiranju kontroverznega pripomočka proti posilstvu, imenovanega tudi "penisova past". Nekateri so nad izdelkom navdušeni in menijo, da pomeni večjo varnost za ženske, po drugi strani pa organizacije za pravice žensk opozarjajo, da takšni izumi zgolj prelagajo odgovornost za zaščito na ženske kot žrtve posilstev in vzbujajo lažen občutek varnosti, poroča Nedeljski dnevnik.
"Če bi le imela tam spodaj zobe"
Zamisel za kontroverzno past se je porodila Sonette Ehlers, ki je idejo dobila po pogovoru z žrtvijo, ki ji je dejala: "Če bi le imela tam spodaj zobe." Ehlers prihaja iz Južne Afrike, kjer je stopnja spolnega nasilja ena izmed najvišjih na svetu, preko študije nemškega inštituta Fraunhofer pa naj bi ideja sedaj prišla tudi v Evropo.
Rape aXe, kot so poimenovali izdelek, na videz spominja na tampon, in na enak način si ga ženska lahko vstavi. Za razliko od navadnega tampona ima ta v notranjosti ostre bodice, ki se v primeru posilstva oziroma penetracije zasidrajo v penis storilca, možna pa je le odstranitev s kirurškim posegom, kar omogoča identifikacijo in obsodbo posiljevalca. Zaenkrat pa uradne potrditve o izvedbi takšne študije še ni.
[[image_1_article_79107]]
Med kritiki ideje je tudi organizacija za pravice žensk Terre des Femmes, ki je za nemški RTL pojasnila glavno težavo omenjenega izuma: "Ponovno bi bila ženska tista, ki je odgovorna za lastno zaščito." S "penisovo pastjo" se po njihovem mnenju odgovornost prelaga na žrtve posilstev, saj bi ženske tako morale biti v nenehni pripravljenosti na napad.
S takšnim ravnanjem odvračamo pozornost družbe od nujnosti osredotočanja na vedenje storilcev oziroma posiljevalcev, pravijo. Tak pripomoček bi po njihovem mnenju namesto opolnomočenja žensk v bistvu lahko prispeval k normalizaciji strahu in ustvarjal iluzijo varnosti. Prav tako izdelek žrtev ne ščiti pred travmatično izkušnjo ob posilstvu.
"V konkretni situaciji obstaja povečano tveganje za eskalacijo po poškodbi storilca. Žrtev mu je v najslabšem primeru še vedno prepuščena na milost in nemilost in ne more pobegniti," so opozorili pri organizaciji Terre des Femmes. Opozarjajo, da čeprav bi past storilcu povzročila bolečino, ni nujno, da bi z napadom prenehal, po mnenju strokovnjakov bi lahko postal še bolj agresiven. Ehlers bi se naj na te očitke v preteklosti odzvala in dejala, da nihče ne more zagotoviti izida posilstva, a da bi njen izdelek zaradi bolečine začasno ustavil posiljevalca in žrtvi pridobil čas za pobeg.
Ne potrebujemo tehnoloških rešitev, temveč sistemske spremembe
Izdelek kljub medijski pozornosti in poskusov zbiranja sredstev v zadnjem desetletju nikoli ni zaživel v množični proizvodnji zaradi etičnih pomislekov in vprašanj o učinkovitosti ter varnosti. Kljub govoricam, da naj bi idejo sedaj začeli razvijati v Nemčiji, pa še ni uradne potrditve, da bi to bilo res.
Kljub mnogim poskusom izuma naprave proti posilstvu, nobena ni dosegla širše pozornosti in uporabe. Strokovnjaki na tem področju se strinjajo, da ne potrebujemo tehnoloških izumov in rešitev, temveč sistemske spremembe v družbi v obliki izobraževanj, ozaveščanja ter seveda ničelne tolerance do spolnega nasilja. Pri uporabi takšnega izuma, kot je Rape aXe, bi lahko prišlo do polemike, kdaj bi ženske "morale" nositi omenjeno past - glede na to, da se v mnogih primerih posilstvo ne zgodi "na ulici", temveč v krogu ljudi, ki so jim blizu.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si.