Ameriški predsednik Donald Trump je imel danes "pozitiven" pogovor z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, je sporočila Bela hiša. Iz Kremlja pa so sporočili, da je Putin Trumpa obvestil o ukrajinskem poskusu napada na njegovo rezidenco z droni, zaradi česar namerava Moskva ponovno preučiti svoje stališče glede končanja vojne v Ukrajini.

Trump šokiran in ogorčen

"Predsednik Trump je s predsednikom Putinom zaključil pozitiven pogovor glede Ukrajine," je na družbenem omrežju X sporočila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Trump in Putin sta se po telefonu pogovarjala že v nedeljo pred srečanjem ameriškega predsednika z ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim na Floridi.

Izjava Leavitt je sledila kmalu zatem, ko je Moskva Kijev obtožila, da so ukrajinske sile na Putinovo rezidenco izstrelile več deset dronov. Putin je o tem obvestil Trumpa med telefonskim klicem po poskusu napada ukrajinski dronov na njegovo rezidenco v regiji Novgorod, je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal Putinov svetovalec za zunanjo politiko Jurij Ušakov.

Po njegovih besedah je bil Trump šokiran, ko je slišal za napad. "Predsednik Združenih držav je bil šokiran, dobesedno ogorčen in je dejal, da si sploh ne more predstavljati, da bi nekdo izvedel tako nora dejanja," je pojasnil Ušakov.

Moska napovedala maščevanje

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred tem sporočil, da je zračna obramba drone sestrelila, in napovedal, da bo Moskva sedaj ponovno pregledala svojo stališče glede končanja vojne. Napovedal je tudi, da se bo Moskva za napad maščevala. V napadu sicer naj ne bil bilo poškodovanih ali nastale škode, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ukrajinski predsednik Zelenski je navedbe Moskve glede dronov označil za laž. Prepričan je, da Moskva s tem spodkopava diplomatska prizadevanja za končanje vojne in pripravlja teren za izvedbo novih napadov na Ukrajino.

Do domnevnega napada na Putinovo rezidenco prihaja v času okrepljenih diplomatskih prizadevanj za končanje vojne v Ukrajini. Zelenski in Trump sta po srečanju na Floridi zatrdila, da je bil dosežen velik napredek o mirovnem načrtu, vendar nista potrdila ničesar konkretnega.

STA