V skladu z odločitvijo slovenske vlade morajo namreč od danes tudi delovni migranti za vstop v državo predložiti negativen test. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je danes v Zagrebu ocenil, da je uvajanje obveznega testiranja za delavce pri vstopu v Slovenijo posledica podobnih poostrenih ukrepov, ki jih je uveljavila Avstrija za tuje delavce. Izpostavil je, da je tudi to pokazalo učinek domin, ko gre za preprečevanje zajezitve širjenja okužb z novim koronavirusom v posameznih državah. Povedal je, da se o novih slovenskih ukrepih še ni pogovarjal s slovenskim kolegom Alešem Hojsom. “Zaenkrat se ni začelo trdo. Vsi imamo razumevanje za ljudi in njihove potrebe. Menim, da bomo tudi v prihodnje sodelovali v največji možni meri. Ob tem bomo pazili, da se ne bi poslabšala epidemiološka slika na Hrvaškem ali v Sloveniji,” je odgovoril Božinović na novinarsko vprašanje o novih slovenskih ukrepih za delovne migrante na današnji novinarski konferenci hrvaškega štaba civilne zaščite. Izrazil je pričakovanje, da se bodo tudi v Sloveniji kmalu začele krčiti številke na novo okuženih, da bi lahko omilili celoten epidemiološki režim. Izpostavil je pomembnost rahljanja ukrepov tudi v kontekstu turizma.

Na ta način so omogočali testiranje tudi delavcem, ki so se v četrtek zvečer odpravljali v nočno izmeno v podjetja v Sloveniji

Odločitev o izrednem testiranju za delavce je v četrtek potrdil štab civilne zaščite karlovške županije. Na ta način so omogočali testiranje tudi delavcem, ki so se v četrtek zvečer odpravljali v nočno izmeno v podjetja v Sloveniji. Izredna drive-in testiranja v Ozlju in Karlovcu so izvajali tudi danes.

V Slovenijo hodi na delo vsak dan več kot tisoč hrvaških delavcev, med njimi je večina iz karlovške županije.

V Slovenijo hodi na delo vsak dan več kot tisoč hrvaških delavcev, med njimi je večina iz karlovške županije. Nekateri od delavcev so za hrvaške medije izrazili zaskrbljenost zaradi dodatnih stroškov, ki jim imajo zaradi obveznega testiranja. V Slovenijo lahko vstopijo z negativnim antigenskim ali PCR testom, ki je opravljen v državi članici EU ali schengenskem območju in ni starejši kot sedem dni. Posamezno testiranje na Hrvaškem stane 150 kun (20 evrov), kar pomeni, da bi morali dnevni migranti za testiranje mesečno odšteti okoli 80 evrov. Slovenija bo odločitev o podaljšanju ukrepa za delovne migrante obravnavala vsakih sedem dni.