Ameriški predsednik Donald Trump je Hamasu namenil ostro opozorilo, da bo gibanje »uničeno«, če ne bo spoštovalo mirovnega dogovora. Izjava prihaja po novem valu nasilja v Gazi, kjer je bilo po navedbah medijev ubitih več deset ljudi. Združeni narodi so ob tem pozvali k takojšnji umiritvi razmer, poroča AFP.

Grožnje sledijo novemu napadu na Gazo

"S Hamasom smo sklenili dogovor, da se bodo lepo obnašali. Če se ne bodo, (...) jih bomo izkoreninili," je ob obisku avstralskega premierja Anthonyja Albaneseja v Beli hiši povedal Trump.

Pojasnil je, da ameriške sile ne bi ukrepale proti Hamasu in da bi številne države, ki so se strinjale s pridružitvijo mednarodnim stabilizacijskim silam za Gazo, z veseljem vstopile v enklavo. "Poleg tega bi Izrael vstopil v dveh minutah, če bi ga za to prosil," je dodal.

Izjava sledi nedeljskim izraelskim napadom na Gazo, v katerih je umrlo več deset ljudi. Izrael je pojasnil, da so napadi sledili napadu palestinskih borcev na izraelske sile na jugu enklave, kjer sta bila ubita dva vojaka.

"V eni roki držimo orožje, z drugo pa ponujamo mir"

Po navedbah izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so izraelske sile v nedeljskih napadih na Gazo odvrgle 153 ton bomb. "V eni roki držimo orožje, z drugo pa ponujamo mir. Mir sklepaš z močnimi, ne s šibkimi. Danes je Izrael močnejši kot kdajkoli prej," je danes še izjavil Netanjahu.

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric pa je po smrtonosnih napadih izrazil zaskrbljenost nad nasiljem v enklavi. "Vse strani pozivamo, naj spoštujejo svoje zaveze za zaščito civilistov in se izogibajo dejanjem, ki bi lahko pripeljala do ponovnega izbruha sovražnosti in ogrozila humanitarne operacije," je sporočil.

Medtem mednarodni pogajalci nadaljujejo prizadevanja za ohranitev prekinitve ognja. V Izraelu so o tem danes razpravljali Netanjahu, ameriški odposlanec Steve Witkoff in predsednikov zet Jared Kushner, v torek pa naj bi državo obiskal tudi ameriški podpredsednik JD Vance.