Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump se je v sredo v odgovoru na očitke, da želi ukiniti zunajtelesno oploditev, označil za "očeta zunajtelesne oploditve". Trump, ki v podpori med volivkami zaostaja za protikandidatko Kamalo Harris, se je na javni tribuni v Georgii soočil samo z ženskami. Nato je na Floridi nagovoril še Latinoameričane.

Pravi, da so zakoni nekaterih zveznih držav proti splavu preostri

V odgovoru na očitke, da je z imenovanjem treh konservativnih vrhovnih sodnikov omogočil prepovedi splava v konservativnih zveznih državah ZDA, je Trump vztrajal, da je bila odločitev vrhovnega sodišča o ukinitvi zagotovljene pravice do umetne prekinitve nosečnosti dobra, obenem pa, da so zakoni nekaterih zveznih držav proti splavu preostri.

Na javni tribuni televizije Fox News je pred ženskim občinstvom vztrajal tudi pri trditvi, da je vrhovno sodišče z vrnitvijo odločanja o splavu na raven zveznih držav rešilo spore, ki so se vlekli desetletja.

Demokratska predsedniška kandidatka Harris je v objavi na omrežju X zatrdila, da je situacija ravno obratna. "O čem govori? Njegove prepovedi splava so že ogrozile dostop do posega, njegova lastna platforma pa govori o ukinitvi zunajtelesne oploditve. Raje naj prevzame odgovornost za to, da vsaka tretja Američanka živi v zvezni državi, kjer je splav prepovedan," je zapisala.

Vprašanje pravice do splava je poleg gospodarstva in priseljevanja na vrhu seznama prioritet ameriških volivcev in predvsem volivk, ki večinoma podpirajo Harris.

Izogibanje konkretnim odgovorom

Trump se je nato na Floridi udeležil še javne tribune v organizaciji televizije Univision, ki oddaja v španskem jeziku, in nagovarjal zlasti latinskoameriške volivce, ki bi lahko v zelo tesni tekmi odigrali pomembno vlogo.

Soočil se je z nekaterimi ostrimi vprašanji, vendar se je večinoma izognil konkretnim odgovorom. V odgovorih na vprašanja o priseljevanju tako denimo ni govoril o svojih načrtih za množične deportacije nezakonitih priseljencev, ampak je namesto tega napadal demokrate.

Znova je dejal tudi, da namerava podjetniku in milijarderju Elonu Musku, ki je podprl njegovo kampanjo, v primeru zmage na volitvah zagotoviti položaj v svoji vladi. Na vprašanje o napadu svojih privržencev na zvezni kongres ZDA 6. januarja 2021 pa je odgovoril, da je bil to "velik dan ljubezni".

STA