Donald Trump je znova dvignil prah v mednarodnih odnosih. Po navedbah visokih evropskih uradnikov je v “burnem” telefonskem pogovoru z dansko premierko Mette Frederiksen znova dejal, da želi kupiti Grenlandijo, ob tem pa naj bi pošteno prestrašil Dance.

Dolg, agresiven in konflikten pogovor

Pogovor, ki naj bi bil agresiven in konflikten, naj bi potekal še pred Trumpovo inavguracijo pretekli ponedeljek, trajal pa je 45 minut. Eden izmed visokih evropskih uradnikov, ki je bil obveščen o klicu, ga je opisal kot grozen:  “Trump je bil zelo vztrajen. Prej ga je bilo (glede Grenlandije) težko jemati resno. Zdaj pa je zadeva videti resna in potencialno zelo nevarna

Drugi uradnik je dejal, da je bil njegov namen zelo jasen, in da so Danci zdaj v krizi. Popolnoma naj bi bili prestrašeni.

Danska premierka je Trumpu jasno povedala, da Grenlandija, avtonomni del Kraljevine Danske, ni naprodaj, čeprav je izrazila pripravljenost na širše sodelovanje na področju vojaških baz in izkoriščanja mineralov. Trumpova reakcija je bila po mnenju virov "hladen tuš", ki je uničil upanje, da gre za taktično potezo. Namesto tega se vse bolj zdi, da Trump resno načrtuje poseg na Grenlandijo zaradi njenih strateških virov in lege na Arktiki, kjer rastejo napetosti med ZDA, Rusijo in Kitajsko.

Resnična grožnja za stabilnost v regiji?

Trump naj bi poleg Grenlandije izražal zanimanje tudi za Panamski prekop in Kanado. Takšne izjave so povzročile zaskrbljenost med evropskimi zaveznicami, saj se bojijo, da bi Trumpova vrnitev na oblast lahko resno ogrozila čezatlantske odnose. Danski uradniki so po pogovoru razkrili, da je Trump celo omenjal možnost vojaškega posega, če bi to bilo potrebno za zaščito ameriških interesov na Arktiki.

Grenlandija, otok z le 57.000 prebivalci, ima izjemno strateško lego, saj odpira dostop do novih arktičnih ladijskih poti in bogatih mineralnih virov. 

Trumpove grožnje so dansko vlado in poslovno skupnost pahnile v krizni način delovanja. Frederiksen je že začela posvete z vodilnimi podjetji, kot sta Novo Nordisk in Carlsberg, da bi ocenila morebitne gospodarske posledice Trumpovih groženj o carinah. Čeprav Bela hiša vsebine klica ni komentirala, so številni evropski uradniki opozorili, da Trumpova odločenost ni le retorika, temveč predstavlja resnično grožnjo za stabilnost v regiji.