Republikanec Donald Trump bo po novembrski izvolitvi danes v Washingtonu prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti ob inavguraciji 47. predsednika bodo potekale ves dan. Po pričakovanjih bo Trump že zvečer nato podpisal prve izvršne ukaze.

Slovesna prisega zaradi mraza v kogresni palači

Slovesna prisega se bo opoldne po krajevnem oziroma okrog 18. ure po srednjeevropskem času zaradi mraza odvila v kongresni palači. Tradicionalna parada bo potekala v športni dvorani Capital One z 20.000 sedeži. Za varnost bo skrbelo približno 25.000 pripadnikov varnostnih služb.

Slovesnosti se bodo udeležili vsi štirje še živeči nekdanji predsedniki - poleg Joeja Bidna še Barack Obama, Bill Clinton in George Bush mlajši. Na seznamu gostov so tudi številni milijarderji, kot so šef Tesle Elon Musk, ustanovitelj Amazona Jeff Bezos in ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg.

Inavguracija je tradicionalno ameriški notranjepolitični dogodek, na katerega od tujcev povabijo le veleposlanike. Udeležil se je bo tudi slovenski Iztok Mirošič. Je pa Trump letos razposlal vabila še več voditeljem držav in desnim politikom z vseh celin.

Slavnostni dogodki ob inavguraciji se bodo ob nastopih znanih ameriških glasbenikov nato vrstili še cel dan.

Na prvi dan mandata napovedal številne izvršne ukaze

78-letni republikanec je na burnem zborovanju v areni Capitol One v Washingtonu, ki je potekalo v slogu kampanje, svojim privržencem obljubil, da bo od prvega dne vrnitve v Belo hišo deloval z zgodovinsko hitrostjo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Jutri opoldne se bodo zagrnile zavese po dolgih štirih letih ameriškega propadanja in začeli bomo povsem nov dan ameriške moči in blaginje," je dejal Trump.

Napovedal je, da bo odpravil vse krize, s katerimi se soočajo ZDA. "Videli boste izvršne ukaze, ki vas bodo zelo razveselili," je še dejal zbranim.

Trumpu se je na odru pridružil milijarder Elon Musk, ki bo vodil novoustanovljeni urad za izboljšanje učinkovitosti vlade (Doge). Poleg Muska bo na čelu še Vivek Ramaswamy, ki je bil eden od republikanskih predsedniških kandidatov. Kljub imenu pa Doge ne bo uradno urad vlade, temveč bo šlo za posvetovalno telo, pojasnjuje britanski BBC.

Večji del govora je Trump namenil nezakonitim migracijam. Tako je napovedal, da se bo po njegovi prisegi končala "invazija na naših mejah". Vsi kršitelji pa bodo "tako ali drugače na poti nazaj domov", je dodal. Republikanec je sicer v preteklosti večkrat govoril o največjem načrtu deportacij v zgodovini ZDA.

Obljubil konec "transspolne norosti"

Novoizvoljeni ameriški predsednik je v svojem govoru ob "veliko" izvršnih ukazih obljubil konec "transspolne norosti", zveznim državam pa vnovičen prevzem nadzora nad izobraževanjem. Okrepiti namerava še programe umetne inteligence, dati na voljo dokumentacijo o umoru Johna F. Kennedyja leta 1963, vojski pa bo naročil postavitev protiraketnega ščita Iron Dome, kakršnega ima na primer Izrael.

Odpraviti namerava še politike raznolikosti, enakosti in vključevanja v vojski. Predvidoma bo Trump pomilostil tudi napadalce na Kapitol 6. januarja 2021, ki jih sam sicer označuje za talce in politične ujetnike.

Po pričakovanjih naj bi Trump danes podpisal več kot 200 izvršnih odredb, med njimi izvršne ukaze, ki so pravno zavezujoči, medtem ko nekatere druge, denimo razglasitve, ponavadi niso. Da novoizvoljeni predsedniki ob nastopu mandata sprejmejo več izvršnih ukazov, ni novost, vendar bo po pričakovanjih Trump danes podrl rekord v številu. Več jih bo po pričakovanjih izpodbijanih na sodišču, še piše BBC.

STA