Na Hrvaškem danes poteka tretji petkov bojkot trgovin, pri čemer platforma Halo, inšpektor potrošnike poziva, naj ne kupujejo ničesar, niti storitev. V soboto sledi bojkot Konzuma. Dvodnevni bojkot trgovin se je začel tudi v Črni gori.
"Tokrat ne morete v Slovenijo"
Številni Hrvati z obmejnih območij, tudi velikih mest, kot sta Reka in Zagreb, se v času bojkota zaradi visokih cen doma odpravljajo po nakupih v Slovenijo. O navalu hrvaških kupcev po medijskih objavah tako poročajo iz krajev, kot so npr. Ilirska Bistrica, Brežice, Ormož in Lendava. Tisti iz Istre in tudi Kvarnerja se medtem še pogosteje kot sicer zapeljejo na Tržaško v Italijo. Na družbenih omrežjih so se že pojavili tudi ponudniki organiziranega prevoza, ki Hrvate za 15 evrov odpeljejo iz Zagreba do Brežic po nakupih.
Danes pa hrvaški mediji bralce opozarjajo, da ta vikend ne bodo mogli po nakupih k sosedom – pri nas so v soboto trgovine namreč zaprte, ker je Prešernov dan. V nedeljo so naše trgovine seveda tako ali tako zaprte.
Nekateri že obupali
Že drugi petkov bojkot trgovin na Hrvaškem je bil manj uspešen od prvega, čeprav je bila prodaja vseeno precej manjša. Današnji bojkot pa je po poročanju hrvaškega portala Index še šibkejši. Večernji list je medtem objavil več mnenj potrošnikov, pri čemer se nekateri vztrajno vzdržujejo petkovih nakupov, drugi pa menijo, da se bojkot ne splača, zato so nad tem početjem obupali.
Po najnovejših podatkih hrvaške davčne uprave so podjetja v trgovini na drobno do 15. ure danes izdala 1.971.885 davčno potrjenih računov, njihov skupni znesek pa je dosegel nekaj manj kot 27,39 milijona evrov. Tako število izdanih računov kot njihova vrednost sta bila precej višja kot med podobnim bojkotom prejšnji petek; število računov za 25 odstotkov, njihova vrednost pa za 37 odstotkov. Glede na bojkot 24. januarja sta bili medtem številki višji za 48 in 58 odstotkov.
Sta pa bila tako število izdanih računov kot njihova skupna vrednost nižja kot 17 januarja, in sicer za 15 oz. 20 odstotkov.
Danes so sicer začeli veljati ukrepi, ki jih je za blažitev rasti cen sprejela hrvaška vlada. Ta je podaljšala omejitev cen za 30 skupin živil in izdelkov za osebno higieno s septembra lani ter seznam razširila na 70 izdelkov.
Če kaj pozabite, so vedno na voljo dežurne trgovine
Ne pozabite sicer, da so nekatere dežurne trgovine v Mariboru in okolici kljub 'prazničnemu vikendu' odprte. Ena izmed dežurnih trgovin je market Betka, ki se nahaja na Ulici borcev 1b in bo jutri odprta med 8. in 18. uro. Na Pobrežju v Mariboru lahko obiščete market Korenček na Jurančičevi ulici, ki ob nedeljah in praznikih odpre svoja vrata ob 7. uri in zapre ob 21. uri.
Dopoldan med 'prazničnim vikendom' so odprte še druge trgovine. Mercator franšiža na Rogoški cesti 26 v Miklavžu bo odprta od 8.00 do 12.00, medtem ko market Ekspres na Šentiljski cesti 71 omogoča nakupovanje med 7. in 12. uro. Samopostrežna trgovina Griček v Malečniku bo odprta od 7. do 12. ure. Diskont Spar Supereta Ruše je med prazniki in vikendi odprt od 8. do 11.30 ure.