Pojavili so se posnetki Imane Khelif, alžirske boksarice, ki ji je bilo dovoljeno, da se na olimpijskih igrah v Parizu bori z ženskami, kljub padcu na spolnem testu. Na posnetku so prikazani brutalni udarci, ki jih je zadala svoji nasprotnici. Njena premagana mehiška nasprotnica je takrat dejala: "Mislim, da se v svojih 13 letih še nikoli nisem tako počutila. Niti v mojih tekmovanjih z moškimi.”
Brianda Tamara je v Guadalajari decembra 2022 med celotnim dvobojem s Khelifom prejela hude udarce v glavo. Dvoboj so zaradi tega morali prekiniti v tretji rundi.
Prva načrtovana borba že jutri
Khelifina prva načrtovana borba v Parizu, ki bi naj proti Italijanki Angeli Carini stekla v četrtek, 1. avgusta, je zdaj pod intenzivnim nadzorom. Mednarodni olimpijski komite sicer trdi, da lahko sodelujeta tako Alžirka kot Tajvanka Lin Yu-Ting, ker izpolnjujeta pogoje za tekmovanje - v potnem listu imata navedeno, da sta ženski. Je pa to v nasprotju s stališčem Mednarodne boksarske zveze, ki je Khelifo diskvalificirala z lanskega svetovnega prvenstva v Delhiju, Yu-Ting pa odvzela bronasto medaljo zaradi "biokemičnega testa za primernost spola".
Khelif je bila izključena le nekaj ur pred njenim dvobojem za zlato medaljo proti Yang Liu iz Kitajske, uradne opombe o 25-letnici pa so navajale, da "njena povišana raven testosterona ni izpolnjevala meril". Sama je takrat dejala: "Nekatere države niso želele, da bi Alžirija osvojila zlato medaljo. To je zarota, velika zarota, in o tem ne bomo molčali.”
Bolj prizanesljiva pravila
“Moški, ne glede na to, kako se identificirajo, imajo za 162 odstotkov močnejši udarec od žensk, kar je največja razlika v zmogljivosti med moškimi in ženskami. Woke ideologija bo privedla do smrti tekmovalk,” je komentirala ameriška plavalka in trikratna olimpijska prvakinja Nancy Hogshead.
Umar Kremlin, predsednik Mednarodne boksarske zveze, je takrat zatrdil, da so testi pokazali, da imata Khelif in Lin "kromosome XY". Trdil je, da je njegova organizacija "odkrila športnike, ki so poskušali preslepiti svoje kolege in se pretvarjati, da so ženske". IBA je bila od takrat odvzeta pravica za vodenje olimpijskih boksarskih tekmovanj zaradi pomislekov glede njihovega upravljanja, pri čemer je MOK uvedel bolj prizanesljiva pravila o upravičenosti.