Študija iz Švedske je pokazala, da obstaja še pol leta po okužbi z novim koronavirusom povečano tveganje za nastanek krvnega strdka. Osebe s hudo obliko covida in tisti, ki so bili okuženi v prvem valu, imajo največje tveganje za nastanek krvnih strdkov, še kaže študija, zato raziskovalci poudarjajo pomen cepljenja. Čeprav se lahko krvni strdki pojavijo tudi po cepljenju, pa je velika raziskava v Združenem kraljestvu pokazala, da je tveganje po njem veliko manjše, poroča portal 24ur.

V prvem valu tveganje za nastanek strdkov večje

Ljudje, ki so imeli covid-19, imajo večjo verjetnost za nastanek krvnega strdka – to velja zlasti za bolnike, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje. Znanstveniki so želeli ugotoviti, kdaj se to tveganje vrne na normalno raven in ali se je tveganje spremenilo na prehodu iz enega vala pandemije v drugega. Raziskovalci so spremljali zdravje nekaj več kot milijon ljudi, ki so bili na Švedskem na koronavirus pozitivni med februarjem 2020 in majem 2021, in jih primerjali s štirimi milijoni ljudi iste starosti in spola, ki niso bili okuženi.

Po okužbi z novim koronavirusom so ugotovili povečano tveganje za: 

• krvne strdke v nogi ali globoko vensko trombozo, tveganje za nastanek je povečano do tri mesece po okužbi;
• krvne strdke v pljučih ali pljučno embolijo, tveganje je povečano do šest mesecev po okužbi;
• notranjo krvavitev, kot je možganska kap, tveganje je povečano do dva meseca po okužbi.

Ko so raziskovalci tveganje za krvne strdke po covidu primerjali z normalno stopnjo tveganja, so ugotovili:

• štirje od 10.000 bolnikov s covidom so razvili globoko vensko trombozo v primerjavi z enim od vsakih 10.000 ljudi, ki niso imeli covida;
• približno 17 od 10.000 bolnikov s covidom je imelo krvni strdek v pljučih v primerjavi z manj kot enim od 10.000, ki niso imeli covida.

Študija kaže, da je bilo tveganje za nastanek krvnih strdkov v prvem valu večje kot v poznejših valovih, verjetno zato, ker se je zdravljenje med pandemijo izboljšalo, starejši bolniki pa so se do drugega vala začeli cepiti. Tveganje za nastanek krvnega strdka v pljučih je bilo pri ljudeh, ki so imeli hujšo obliko covida, 290-krat večje od običajnega in sedemkrat večje od običajnega pri blagi obliki covida, a pri tej ni bilo povečanega tveganja za notranjo krvavitev, še navaja portal 24ur.